Náhodné stránky webu
- (04.02.2015) Porodné 2015 - změny, otázky a odpovědi
- (31.01.2008) Odvolání proti rozhodnutí o nepřiznání výhod - vzor ke stažení zdarma
- (11.01.2008) Jak působí mráz na člověka v Rusku a Havaje - humorná glosa
- (19.10.2011) Hmotná odpovědnost u brigádníka a náhrada škody způsobené zlodějem
- (26.04.2008) Jak se stát neoblíbeným, proč vás ostatní v práci nemají rádi?
Sponzorované odkazy:
Slovník - hledej:
Předpověď počasí



Další dny...
Počet stránek v systému
Blackout - totální výpadek elektrické energie, následky a znovuzprovoznění sítě |
![]() |
Úterý, 02. prosinec 2008 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 12161x |
co je to black out následkyStart ze tmyObnova provozu po rozsáhlé systémové poruše může být obtížná. Obvykle se elektrárny najíždějí z té části sítě, která nebyla poruchou zasažena. Není-li ale napětí v síti k dispozici, je pro obnovu provozu nezbytná funkce "startu ze tmy".
Výpadky proudu a ČRV naší zemi se s výpadkem elektrického proudu setkáváme jen občas – po bouřce, sněhové kalamitě, haváriích na přenosové síti nebo při jejím místním přetížení. Elektrické energie máme zatím dost, můžeme ji vyvážet. Ale přesto například výpadek elektřiny na začátku srpna 2007 vyřadil na půldruhé hodiny bankomaty, platby kartami a internetové bankovnictví jedné velké české banky. Na jaře 2007 přestal být zásobován elektřinou i New York. V tomto velkoměstě to nebylo poprvé. V roce 2003 byla situace daleko horší a do „tmy“ se ponořilo mnoho velkých měst na východním pobřeží Spojených států. Své o výpadcích elektřiny vědí i obyvatelé Kalifornie. Velký výpadek proudu zažila Itálie a také Albánie, Makedonie a Kosovo, kde se koncem července letošního roku zhroutil celý systém zásobování elektřinou, a to zrovna v době velkých veder a požárů.
Smyšlený scénář blackoutu:První den výpadku elektrického proudu
Česko bylo postiženo od počátku roku již téměř dva týdny silnými mrazy. Prudce stoupal odběr elektrické energie a již se začal projevovat její lokální nedostatek. Velká sněhová bouře v polovině ledna silně poškodila na několika klíčových bodech přenosovou soustavu elektrické energie. K přerušení dodávky elektrického proudu došlo náhle v nejnevhodnější okamžik – jednoho lednového pondělí v 7.23 hod., kdy většina lidí odcházela do práce a děti do školy. Kromě autobusů přestala fungovat i další městská hromadná doprava, železniční doprava a bylo přerušeno řízení letového provozu. Zhasly semafory, což vedlo k postupnému dopravnímu chaosu a na klíčových křižovatkách a dopravních uzlech ke kolapsu. Přestala svítit světla v dopravních tunelech. Většina řidičů autobusové dopravy to řešila návratem do garáží a řidiči soukromých vozidel se vraceli domů. Předpokládali, že by mohlo přestat fungovat i zásobování pohonnými hmotami. Kolem desáté hodiny přestalo fungovat spojení mobilními telefony. Provoz nemocnic byl zpočátku zajišťován díky náhradním agregátům, ale po několika hodinách mohla být lékařská péče věnována jen naléhavým případům. Zhaslo vnitřní osvětlení. Přestaly fungovat banky, bankomaty a v obchodech pokladny, takže všechna tato a další zařízení včetně nejrůznější služeb bylo nutné přerušit. Nebylo proč se znepokojovat: bylo to nepříjemné, ale jednodenní výpadek elektrické energie neměl katastrofický průběh, ani nezpůsobil nějaký rozklad. Kromě výjimečných situací šlo o to, že přestaly fungovat běžné služby. Vzhledem k zimnímu období bylo netěžším problémem vytápění. Nefungovalo venkovní osvětlení. Prokázalo se, že čím větší osídlení, tím vážnější jsou problémy, což pociťovala jako hlavní město nejtíživěji Praha.
Třídenní výpadek eletřiny
Následný den se dopravní chaos zmírnil jen proto, že pro zmenšující se zásoby pohonných hmot se provoz automobilů omezil na minimum. Řada dobře situovaných lidí raději preventivně odjela s rodinami do zahraničí. Protože tři dny nefungovaly banky a bankomaty, začala část obyvatel pociťovat nedostatek hotovosti. Množily se komplikace v zásobování, kdy přestaly fungovat supermarkety a hypermarkety, a menší klasické prodejny skromné zásoby zboží brzo vyčerpaly. Lékařská zařízení mohla nemocným poskytovat jen velmi omezenou péči. Mohly být prováděny jen nejnutnější akutní operace. Hygienické problémy související s kažením potravin naštěstí minimalizovalo jinak hrozivě nepříjemné mrazivé počasí. Pro trvající mráz se komplikovalo zásobováním pitnou vodou. Rostla nespokojenost občanů, objevily se první případy násilí a zneužití situace, zvláště rabování v opuštěných bytech a domech. Státní a samosprávné orgány sice mobilizovaly svůj potenciál, ale efekt byl jen sporadický. Primárním strategickým cílem bylo obnovit dodávky elektrické energie ze zahraničí.
Už to trvá týden V dalších dnech nadále trval kolaps dopravy, telefonního spojení a bankovního systému, selhávalo zásobování, problematické se stalo předávání jakýchkoliv informací. Zahraniční pomoc sice zesílila, zvláště díky mobilizaci vojenských jednotek Severoatlantické aliance, ale situaci se dařilo zvládat jen zčásti, tíživá byla zejména zima, která panovala v bytech. Významně pomohlo zvláště v příhraničních oblastech Slovensko, Německo a Rakousko. Dodávky elektřiny se podařilo obnovit po sto šedesáti hodinách, zvláště za pomoci ze zahraničí.
Zdroje: Miloš Balabán, Antonín Rašek, idnes.cz
|