Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Nezařazené Zranění, úraz na sjezdovce - co dělat, jak postupovat?

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Zranění, úraz na sjezdovce - co dělat, jak postupovat? Email
Středa, 30. leden 2013 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3585x

uraz-na-sjezdovce-co-delat-jak-postupovatKaždý z vás určitě nejméně jednou v životě upadl na lyžích a bolestivě si zkroutil nohu, udeřil se do hlavy nebo si zlomil ruku. Jak postupovat, když se se zraněním setkáte na horách? Nejčastěji k úrazu dochází na sjezdovce, po nárazu o zem či do překážky. Spektrum úrazůje široké, od lehkých po těžké.

___
___


Jako lehké úrazy považujeme distorze kolen, malé tržné a řezné rány od hran, poranění prstů ruky, přes středně těžké, jako poranění vazů kolene, zlomeniny předloktí a vykloubení, vymknutí ramene, až po ty těžké - zlomeniny dlouhých kostí, pánve, páteře, tupá poranění břicha, úrazy hlavy s bezvědomím a velice těžkými následky. Zlomeniny se přitom liší. U snowboardistů na rozdíl od lyžařů téměř nedochází ke zlomeninám dolních končetin a poranění kolen. Běžnějšíjsou naopak poranění ramene, fraktury horních končetin a poranění páteře a hlavy. Jste účastníkem nehody na sjezdovce? Do příjezdu profesionálů můžete udělat pro zraněného hodně, dodržíte-li však několik základních pravidel:

  • Zajistěte místo úrazu, aby při ošetření nedošlo k nárazu dalších lyžařů do zraněného nebo záchranářů. Proveďte vyšetření podle svých schopností a možností.

  • Informujte Horskou službu (www.hscr.cz), ZZS (155) nebo 112 (Integrovaný záchranný systém). Lokalizujte místo.

  • Jde-li se o život ohrožující stav, začněte hned jednat podle zásad kardiopulmonální resuscitace, zastavit krvácení, případně učinit protišoková opatření. (Viz Moje zdraví č. 6/2011 a 9/2011.)

  • Je-li zraněný při vědomí, většinou si sám řekne, jaký pohyb je ještě možný vzhledem k bolestivosti. Jde-li o poranění páteře, nesmíte s ním v rámci laické pomoci hýbat vůbec!

  • Nikdy nesundávejte lyžáky - je to velmi bolestivé! Navíc lyžák může někdy působit jako dlaha. Zajistí natažení nohy a tím sníží bolestivost způsobenou úlomky kostí,jež se o sebe mohou třít. Lyžák můžete povolit - záleží na přání a pocitu zraněného.

  • Po vyšetření zraněnému poskytněte co největší tepelný komfort, sledujte jej a komunikujte s ním.

  • Snažte se zajistit co nejrychlejší transport a minimalizujte hýbání se zraněným.

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny