Dobrý večer, dnes je středa 29.5.2024, svátek slaví Maxmilián a Maxim, zítra Ferdinand.

Zbraňová amnestie - pravidla jak odevzdat zbraň, informace.

zbranova_amnestie_pravidla_jak_odevzdat_zbran.jpegMáte doma nelegálně drženou zbraň? Pokud ano, v době zbraňové amnestie, kterou čas od času vyhlašuje Policie ČR, se jí můžete jednoduše a beztrestně zbavit. Stačí jen do konce tohoto vyhlášeného období donést zbraň na kterékoliv policejní oddělení.

___

___

Dotyčný poté dostane potvrzení o převzetí věci do úschovy. Ochránce zákona přitom nebude zajímat, kde například pistoli či samopal získal.

Amnestie se týká zbraní kategorie A, B, C nebo jejich hlavních částí.

  • Do kategorie A spadají vojenské a samočinné zbraně.
  • V kategorii B jsou začleněny krátké opakovací nebo samonabíjecí zbraně, jako jsou pistole a revolvery.
  • Do kategorie C patří brokovnice a malorážky s délkou hlavně nad 280 milimetrů. Lidé mají dokonce možnost takovéto zbraně legalizovat.

 

Osoba, která zbraň odevzdala, může ve lhůtě dvou měsíců ode dne jejího odevzdání požádat o vydání dokladů, které jej budou opravňovat k držení této zbraně nebo její hlavní části. Pokud tak neučiní, nebo jeho žádosti o vydání dokladů nebude vyhověno, bude postupováno obdobně jako při zániku platnosti zbrojního průkazu.

V roce 2003 při amnestii lidé tehdy v celé republice odevzdali téměř 4200 zbraní, mezi kterými byly mimo jiné upravené funkční samopaly a podomácku vyrobené pistole, dokonce se objevily i protitankové střely či plamenomety.

Těm, u kterých policie kdykoliv najde nelegální zbraně, hrozí obvinění z trestného činu nedovoleného ozbrojování. Za něj lze uložit až tři roky vězení.

Policisté každým rokem evidují desítky takových případů. Například v Ostravě řešili případ dvaačtyřicetiletého Němce, působícího v objektu firmy v Ostravě-Hrabové. Další zaměstnanci si všimli, jak ze zásilky z USA obsahující linku na montáž těsnění vytahuje součástky pistole a také krabičky s náboji. Při vyšetřování vyšlo najevo, že Němec všechny věci ukryl do linky již v USA, kde asistoval při jejím nakládání. Zbraň byla později identifikována jako samonabíjecí pistole španělské výroby značky Llama, model Gabilondo Y, ráže 9 mm.

Další zajištěnou nelegální zbraní byla upravená expanzní pistole značky Bruni, kterou při hádce vytáhl šestadvacetiletý muž z Ostravy. Drama se odehrálo v Ostravě-Vítkovicích. Ke garážím nad ránem přijeli ve vozidle Nissan Primera dva muži, kteří zjistili, že jim v průjezdu brání osobní automobil Škoda Felicia, v němž seděli tři muži a žena. Šestadvacetiletý muž vyběhl z nissanu a všem vyhrožoval zabitím. Vzápětí vytáhl plynovou pistoli. Když osádka škodovky ani poté nehodlala odjet, začal pistolník střílet. Lidé v panice vyskočili z vozu a začali utíkat. Dva z nich byli při střelbě zraněni a museli vyhledat lékařské ošetření.