Dobré ráno, dnes je pondělí 22.7.2024, svátek slaví Magdaléna, zítra Libor.

Preventivní vyšetření kočky majitelem a veterinářem - informace

preventivni-vysetreni-kocky-majitelem-veterinarem-informace
preventivni-vysetreni-kocky-majitelem-veterinarem-informace
To, že kočky preventivní prohlídky u veterináře zrovna nemilují, ví jistě každý jejich majitel. O to víc o ně musí sám pečovat a sledovat jejich zdravotní stav.Součástí pravidelného každoročního očkování by měla být i prohlídka zdravotního stavu kočky, protože očkovat lze jen klinicky zdravé zvíře.
___
___


Starší jedinci by měli chodit na preventivní prohlídky i častěji do roka. Nejen veterinární lékař, ale i majitel by měl sledovat celkové chování kočky, její projevy a vše pak v ordinaci popsat. Na základě anamnestických údajů si veterinář udělá představu, co kočičku asi trápí.

Jak vypadá vyšetření kočky u veterináře

Samotná prohlídka by měla zahrnovat posouzení celkového zdravotního a výživného stavu, vyšetření dutiny ústní, kontrolu stavu zubů a barvy sliznice dásní, zhodnocení spojivky očí a kontrolu čistoty uší. Dále se hodnotí tělesná teplota v konečníku (pokud se kočička nechá) a sleduje se stav srsti a kůže. V neposlední řadě se zkontrolují hmatatelné mízní uzliny a palpací (pohmatem) se vyšetří organy dutiny bříšní. Jako poslední bere veterinář do ruky fonendoskop a poslechem kontroluje plíce a srdce kočky.

Jak poznat že je kočka nemocná - příznaky a projevy onemocnění

Samozřejmě takovou prohlídku nemůže dělat majitel denně sám doma. Ale i tak by měl mít přehled o zdravotním stavu sveho zvířete. Vždyť on je první, kdo si má všimnout, že jeho kočka není ve své kůži. Prvotními příznaky nemocí bývá nezájem o předloženou potravu a nevyhledávání přítomnosti majitele, dále polehávání či známky neklidu. Majitel mUsí sledovat, jaký má jeho kočička apetit.
Pozor, i nadměrné přežírání může být známkou problému! Sledujte rovněž, zda i přes zvýšený příjem potravy kočička nehubne. Pozorujte také stav misky s vodou a následné vyprázdňování, jestli kočka chodí na záchod a s jakou pravidelností. Důležitá je také konzistence trusu.

Zdraví kočky - co může kontrolovat u kočky majitel

Pravidelně by měl majitel svojí kočce tlamičku a z ní pocházející případný zápach. Ten býva znakem mnoha onemocnění, nesouvisí jen se zubním kamenem. Většina zdravotních problémů se také velice rychle odráží i na kvalitě a stavu srsti kočky. To vše jsou cenné informace pomáhající veterinárním lékařům správně diagnostikovat onemocnění a majitelé by měli být schopní na vše s přesnosti odpovědět.

Strava kočky - pozor na kofein, čokoládu, cibuli a česnek

Každý chovatel by si měl uvědomit, že pro jeho čtyřnohé miláčky mohou být smrtelně nebezpečné některé dobroty z lidského jídelníčku. Jedná se hlavně o čokoládu a kofein. Ale nevhodné jsou i další potraviny a poživatiny. Kočkám a psům tedy raději nedávejte například rozinky nebo cibuli i česnek.