Dobrý večer, dnes je pondělí 5.6.2023, svátek slaví Dobroslav, zítra Norbert.

Kočka domácí - mýty a fakta o kočkách

kocka-domaci-myty-a-fakta-o-kockach-mleko-zvraceni-9-zivotu
kocka-domaci-myty-a-fakta-o-kockach-mleko-zvraceni-9-zivotu
Máte doma kočku, stejně jako já? Pokládáte si některé otázky a neznáte na ně odpověď? Přemýšleli jste někdy jestli kočka potřebuje mléko? Jestli loví myši pro zábavu nebo protože má hlad? Jak je to s devíti životy kočky - je to pravda nebo jen mýtus? A co zvracení u koček - zvrací zdravá kočka nebo jen nemocná s trávicími potížemi? Odpoví vám následující stránka.
___
___Kočka potřebuje mléko

Je pravda, že mléko kočičkám chutná, ale jejich střevům nedělá dobře, protože neumějí trávit laktózu. Pití kravského mléka jim způsobuje průjmy. Nabídněte jim speciální mléko pro kočky nebo zakysané výrobky.


Kočka loví když hladoví

Omyl, i micka nacpaná k prasknutí si ráda počíhá na myšku, protože ji to jednoduše baví. Jediný rozdíl mezi sytou a hladovou kočkou je v tom, že nakrmená číča si s hlodavcem jen pohraje, zatímco hladová svou kořist slupne. Tím se ovšem vystavuje velkému riziku nákazy nebezpečnou infekcí (například toxoplazmózou).


Má kočka 9 životů?

Nesmrtelnost mrštných kočkovitých šelem je třeba brát s rezervou. Je pravda, že mají výtečně vyvinuté střední ucho (orgán rovnováhy), takže většinou dopadají na všechny čtyři, ale to neznamená, že si nemohou některou z tlapek při pádu pochroumat. Ublížit si mohou z jakékoli výšky, když nestihnou tělo dotočit a přistanou na zádech či boku.


Zdravá kočka nezvrací

Kdepak, zvracení nemusí být u mourků a micinek příznak choroby. Zbavují se tak chuchvalců chlupů (bezoórů), jež se jim dostanou do žaludku při přepečlivé hygieně. Ve volné přírodě se "vyčistí" konzumací trávy. Zvířatům chovaným doma lze nabídnout "antihairball" pamlsky (ve formě pasty či polštářků), které zprůchodní cestu smotků trávicím traktem.