Příjemnou noc, dnes je středa 24.4.2024, svátek slaví Jiří, zítra Marek.

Jak vybrat realitní kancelář? Rady, tipy, doporučení.

jak_vybrat_kvalitni_realitni_kancelar_tipy_rady_triky.jpgKaždá realitní kancelář moc dobře ví, že jakákoliv nemovitost je prodejná. Záleží v podstatě hlavně na tom kdy, kým a za kolik. Je ve vašem zájmu, aby realitka byla seriozní a uměla vaší nemovitost dobře prodat. Článek nabízí seznam tipů, které vám mohou pomoci při výběru té správné realitní kanceláře, která splní právě vaše požadavky.
___
___

 

  1. Prvním impulzem by mohly být reference vašich známých. O dobrou zkušenost se s vámi lidé rádi podělí, o špatnou ještě raději. Nedejte však na své známé příliš. Důležitá je spíše vlastní zkušenost a fakta. Pokud máte málo zdrojů, použijte internet.

  2. Významným údajem je, jak dlouho je RK na trhu, kolik v současné době nabízí nemovitostí, kolik nemovitostí už prodala za dobu svého působení. Je lepší spoléhat se spíše na velké realitní kanceláře, které jsou na trhu dlouho, tzn. že spíše vědí, co dělají. Někdy je ale lepší povolat jednotlivce - odborníka, který se vám bude plně věnovat, než celou RK, která vám nebude věnovat tolik času (protože má v nabídce mnoho nemovitostí).

  3. Zjistěte si přesně (od makléře), jaké služby jejich RK nabízí a které z nich jsou v ceně. A zajistěte si, aby to tak v následné smlouvě opravdu bylo. Není nic horšího, než když pro vás RK udělá téměř vše, ale nechá si za to náležitě zaplatit nad rámec základní provize, vás o tom slovně neupozorní a vy jim nic netuše všechno podepíšete.

  4. Důležitým faktorem je také skutečnost, zda je RK členem ARK. Členství by mělo zaručovat kvalitu RK a profesionální a etické chování. I když zákonitě to tak nemusí být.

  5. První, co z realitní kanceláře poznáte, je nejspíš makléř. Z makléře dokážete vyčíst mnoho informací o samotné RK. Sledujte jeho chování a snažte se vypozorovat, zda je všechno v pořádku. Měl by to být sebejistý člověk, který ví, co dělá, a ví, o čem mluví. Pokud máte jakékoliv otázky na jeho obor, klidně se ho ptejte. Odpovídat vám na vaše otázky a dávat rady je prací každého poradce. Budete-li se ptát, snáze poznáte, zda ví, o čem mluví, či jen tzv. vaří z vody.

  6. V realitní kanceláři si všímejte celkového prostředí. Chování k zaměstnancům, vybavení kanceláře, celková atmosféra. Pokud je kancelář vybavena jedním stolem, dvěma židlemi a na vás se usmívají akorát holé stěny, vyvolává to dojem, že kancelář je zařízena tak, aby bylo možné se během pár minut sbalit a vyklidit prostor - což není dobrá známka.

  7. Vaše vzájemná spolupráce by měla být určitě zajištěna smlouvou. Ze zprostředkování prodeje vyplývá právní vztah mezi vámi a RK, a ten by měl být jistě definován na papíře. Zejména rozsah spolupráce a provize musí být smluvně podepsány oběma stranami. Je to pro dobro vaše i RK. Smlouva o zprostředkování by však měla být co nejjednodušší. Rozsáhlým smlouvám s téměř neviditelnými dodatky se raději vyhněte. Vždy můžete požádat o zapůjčení smlouvy domů (např. z důvodu, že ji chcete projednat se svým právníkem), abyste na ni měli více času. Pokud se bude RK zdráhat, ruce pryč.

  8. Provize by se měla pohybovat mezi 3 - 5 % z kupní ceny, jedná-li se o standardní služby. Můžete se samozřejmě setkat i s nižší provizí (jde většinou o malé soukromníky), ale vždy si ověřte, zda vám nabízené služby dostačují. Vždy je důležitý poměr cena/výkon. I 10% provize není nic neobvyklého, vždy si ale ověřte, zda je vám RK za tak vysokou provizi schopna nabídnout adekvátní služby. O výši provize lze smlouvat.

  9. Velice důležitá je míra inzerce. RK, která za 5% provizi umístí vaši nemovitost někam do hlubin internetu a dále vám ani nezavolá, opravdu není správnou volbou. Ideální je samozřejmě kompletní pokrytí, to však v mnoha případech není možné. Standardem by mělo být inzerování na významných realitních internetových serverech, v některých tištěných listech a na vývěskách.