Dobrý večer, dnes je pátek 12.7.2024, svátek slaví Bořek, zítra Markéta.

Jak pečovat o chrup, zuby psa - rady

jak-pecovat-o-zuby-chrup-psa-feny-stenete
jak-pecovat-o-zuby-chrup-psa-feny-stenete
Stejnou péči, jakou dopřávají páníčci svému chrupu, by měli věnovat i tlamě svého čtyřnohého kamaráda. 80 % psů už ve dvou letech trpí problémy s chrupem či měkkými tkáněmi v dutině ústní. Jak tedy pečovat o chrup psů u veterináře nebo doma?


Zubní plak a zápach z tlamy psa

Na povrchu psího zubu se stejně jako u lidí usazuje zubní plak - povlak ze zbytků potravy a odumřelé tkáně, který představuje žírnou pastvinu pro mikroorganizmy. Sliny psů mají sice samočisticí účinek, ale ten na dokonalé odstranění nezvaných hostů nestačí. Zakročit musí páníček. Nechá-li plak na psím chrupu narůstat, může to mit následky v podobě zubního kamene a parodontitidy (zánětu měkkých tkání kolem zubů), jež se projevují výrazným hnilobným zápachem z tlamy.

Není-Ii infekce včas řešena, prohlubuje se závažnost jejích příznaků. U chronických stavů se bakterie ze zubního kamene mohou rozšířit do celého těla a napadat srdce, játra či ledviny, což se může pejskovi stát dokonce osudným.


"Psí zubař"

Stav chrupu svého mazlíčka byste měli sami pravidelně kontrolovat a zvykat ho už od štěněte, že se mu dvounožec vrtá v tlamě. Veterinář by se měl zvířeti podívat na zoubek minimálně jednou za rok v rámci preventivní prohlídky. Pokud ale má pes problémy se zapáchajícím dechem, je vhodné navštívit ordinaci dříve. Zjistí-Ii lékař potřebu ošetření (nejčastě j i kvůli zubnímu kameni, případně kvůli zánětlivému procesu), provádí je v narkóze. Po zákroku ale páníček nesmi zanedbávat domácí péči, aby jeho chlupáčovi vydržely zoubky jako perličky co nejdéle.

 

Domácí čištění zubů psa

V psí výbavě by neměl chybět měkký kartáček a speciální zubní pasta s nízkým obsahem fluoru (lze zakoupit v chovatelských potřebách nebo u veterináře). Byť pucování chrupu vyžaduje trpělivost páníčka, určitě se vyplatí. Zbaví psa plaku a navíc prevence je levnější a bezpečnější než operace.


Jak často čistit zuby psovi doma

Je-Ii zvíře svolné, měli byste mu zoubky vyčistit jednou za dva dny. Jestliže chlupatý drahoušek odmítá vzít kartáček do tlamy, můžete použít speciální pamlsky z odolného materiálu, které plak ze skloviny odstraňují mechanicky.

Jak ovlivnit vznik plaku a zubního kamene na zubech psa

Správné složení psího jídelníčku má vliv nejen na celkovou kondici pejska, ale i na jeho zuby. Zatímco vlhké krmivo (konzervy, vařená strava) ulpívá na sklovině, suché granule tvoří plak méně. Na trhu jsou nabízeny rovněž druhy krmiva zaměřené na prevenci vzniku zubního kamene. Obsahuji vyšší podíl vlákniny, takže fungují jako neviditelný psí zubní kartáček.