Příjemnou noc, dnes je čtvrtek 30.5.2024, svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila.

Jak koupit klec pro potkana a neudělat chybu, neprohloupit

jak koupit klec pro potkana a nedelat chyby

jak koupit klec pro potkana a nedelat chyby
Naši první klec jsme dostali od kamarádů, jak už jsme psala v jednom z předchozích článků (Chov potkanů u nás doma - fotografie). Z internetového obchodu jsme si objednali klec větší, ale bohužel jsme ji museli vrátit kvůli nevyhovující rozteči mříží. Teď však už konečně naše potkaní holky mají klec novou a dostala se k nám opět náhodou.

__

__

Naše zkušenosti s klecemi pro potkany:

Když nám naše dvě potkaní holky pobíhaly v menší kleci od kamarádů, bylo nám jasné, že v dospělosti jim tato klec nebude dostačovat. Měli jsme několik základních požadavků na to, jak by naše budoucí klec měla vypadat:

  • prostorná (rozměry nejméně 60x50x60)
  • vysoké dno vaničky klece (minimalizace vyhazování podestýlky)
  • elox (barvené) dráty (odolnost vůči agresivní potkaní moči)
  • bezpečná a velká dvířka
  • malá rozteč mříží (minimalizace možnosti útěku potkana)
  • příznivá cena

Někdy je však ošemetné kupovat zboží, které si nemůžete osahat naživo a máte před sebou jen internetový obrázek. Námi vybraná klec se nám velmi líbila, ale bohužel jsme přehlédli nevyhovující rozteč mříží, proto jsme museli klec vrátit (naštěstí jsme nemuseli zasílat takto velkou zásilku poštou, ale odvezli jsme ji přímo na provozovnu).

 

Fotografie dobré klece, avšak s nevyhovující roztečí mříží:

klec-pro-potkany

klec-pro-potkany

 

 

Když jsme byli smířeni s tím, že holt budou Jindřiška s Bedřiškou stále žít v malé kleci a že jim větší koupíme až se nám do toho zase bude chtít, tak se ozvala na inzerát jedna slečna, že čirou náhodou má k dispozici klec vyhovujících rozměrů a že pokud budeme rychlí, tak nám ji přenechá za 1000 Kč. Vraceli jsme se zrovna z dovolené a ač jsme neměli k dispozici aktuální fotky nabízené klece, věděli jsme, že pokud nebude poškozená, tak ji rozhodně vezmeme, protože měla všechny potřebné a požadované parametry.

 

Jedná se o klec SAVIC FREDDY pro fretky, rozměr 70 x 45 x 63 cm. Po předchozích zkušenostech pro nás byla důležitá především rozteč mříží, která je 1 cm, což je ideální i pro potkaní miminka, která těmito mřížemi v žádném případě neprolezou. Také jsou u této klece poměrně dobře udělaná dvířka, která jsou dostatečně velká a hlavně i zabezpečená již od výroby (což se však dá elegantně vyřešit i karabinkou). Součástí klece je plastové patro s žebříkem, nebo spíše skluzavkou, nejedná se o mřížové uspořádání, tudíž nehrozí poranění nožiček, případně otlaky. Ke kleci jsme dále obdrželi i toaletu a napaječku. Úprava mříží je elox (či barvené), takže pokud ji potkani neokoušou, tak vydrží na věčné časy, jelikož je potkaní moč nenaleptá.

 

klec pro potkana

klec pro potkana

 

Klec jsme dále dovybavili miskou na potkaní krmení a domečkem, který však již bude brzy jistě potkánkům malý - Bedřiška s Jindřiškou stále jí a rostou každým dnem víc a víc.

krmeni potkanu

krmeni potkanu

Dále jsme umístili dřevěný žebřík (uvidíme, jak dlouho vydrží), několik hamaků na lenošení, modrý sputnik, kde zatím obě velmi rády spí, větévku na okusování a minerální kamínek. Jindřiška už také ráda běhá venku a zkoumá, jak se co nejlépe dostat někam na procházku. Bedřiška je bázlivější. Nejraději má pobyt v tunelu, ale ten zatím v nové kleci nemá. Postupně holkám klec dovybavíme i plastovými košíky, aby měly více prostoru na odpočinek i hraní.


 

 

Více o chovu potkanů se dozvíte v článku: Potkan - chov, klec, krmení, rozmnožování, nemoci, hračky, hamaky