Příjemnou noc, dnes je čtvrtek 30.5.2024, svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila.

Důsledná rozvaha podnikání ochrání před krachem, nad čím přemýšlet před podnikáním

podnikatelsky_zamer_plan_rozvaha_krach_firmy.gifNa začátku podnikání je nejtěžší se rozhodnout, v jakém odvětví podnikat, v jakém rozsahu a podle toho se rozhodnout, zda na to vůbec mám. Tomu říkáme podnikatelský záměr, rozvaha nebo plán.

___

___

Nejprve si dobře rozmyslete obor, který znáte nejlépe a v kterém není ve vašem okolí tak velká konkurence. Nejlépe je zeptat se známých, co jim ve vašem bydlišti chybí. Když se chcete zaměřit např. na výrobu něčeho pro širší (ne lokální) trh, velice dobře si zmapujte oblast, ať po velkých investicích nezjistíte, že v dané oblasti se už více firem neuživí. Toto je jeden z hlavních důvodů, proč mnoho podnikatelů zkrachuje.
ŽL vám vydá místně příslušný živnostenský odbor Magistrátu nebo krajského úřadu. Budete potřebovat výpis z trestního rejstříku. Pak se přihlaste na finanční úřad a na správu sociálního zabezpečení. Taky ohlašte podnikání na zdravotní pojišťovně.

Schovávejte si veškeré účty vztahující se k podnikání: nákup kancelářského materiálu, telefonní karty, účty za bydlení pokud podnikáte doma atd. U pokladny vždy chtějte "daňový doklad"; musí obsahovat razítko a podpis prodávajícího. Jinak ho nemůžete uplatnit do účetnictví.

Vedení účetnictví můžete odložit až na konec roku. Pokud ho povedete sami, musíte odevzdat daňové přiznání do konce března následujícího roku. Pokud si zaplatíte daňového poradce, stačí do konce června.
Forma peněžního deníku není předepsána, takže pokud máte za rok položek nemnoho, vystačíte s obyčejnou tabulkou v počítači. Sloupec na datum, popis položky, sloupec na příjem, sloupec na výdaj. Sečtete dole příjmy, výdaje a odečtením dostanete zisk.

Vyplňování daňového přiznání už tak jednoduché být nemusí, ale i tím se dá s pokyny v ruce prokousat.