Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Nezařazené Co je to geocaching a hledání cache (keší) v terénu

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Co je to geocaching a hledání cache (keší) v terénu Email
Úterý, 24. srpen 2010 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 5653x
geocaching.jpgO této hře jsem se dozvěděla od kolegyně v práci, když jsme se bavily o sbírání hub a ona začala o hledání tzv. „keše“. Začala jsem se zajímat o čem to vlastně mluví, a když mi vysvětlila o co jde, vyhledala jsem si na internetu něco víc. Geocaching (čtěte geokešink) je vlastně taková sportovně turistická hra, ke které nutně potřebujete GPS navigaci a internet. Zjednodušeně lze říct, že hráči této hry, tzv. geocacheři, jsou novodobí hledači pokladů, tzv. cache.
___
___

geocach-pod-mostem.jpgCo je to geocaching - princip

Spočívá v tom, že někdo na neznámé místo ukryje schránku, většinou v podobě plastikové krabičky nebo zavařovací sklenice, které se v angličtině říká cache  - čtěte „keš“. Na internetu zveřejní její souřadnice a různé doplňující informace, týkající se místa úkrytu. Ostatní potom tuto schránku pomocí GPS navigace hledají. Při nalezení se zapíšou do sešitku ve schránce, případně si vyberou něco z obsahu a výměnou do keše vloží něco svého. Po návratu svůj nález anebo i neúspěch svěří speciální internetové schránce.

Kdo může zložit cache

Jak už bylo řečeno, keš může založit kdokoli. Většinou se volí místa, která mají smysl a ostatním geocacherům umožní něco hezkého vidět nebo zažít. Protože o to vlastně jde, vyrazit na zajímavý výlet s cílem nálezu „pokladu“. Ale na druhou stranu je i spousta skrýší umístěných na veřejných místech ve velkých městech (viz foto vlevo).
Geocaching má i své nepřátele a těmi jsou lidé, kteří vůbec netuší, v čem tato hra spočívá a kteří by mohli nalezené schránky odcizit, poškodit či přemístit na jiná místa. Toto hrozí zejména, pokud jsou skrýše zvolené ve velkých městech.

Keše mají také různé stupně složitosti. Některé najdete ihned, jiné zase po provedení určitých zadaných úkolů. Geocaching můžete hrát také s dětmi, které jistě rádi podniknou výlet do přírody, a ne jen do ní, na jehož konci objeví poklad.

Pokud Vás tato hra nadchla nebo nějak oslovila, zkuste o ní najít něco víc na těchto stránkách:
www.prejdi.cz/GEO
www.geocaching.cz
www.geocaching.com

Článek připravila: Monika Proxová, Dis.
 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny