Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Právo a sebeobrana Promlčecí doba, lhůta u dluhu - pravidla, vzory smluv o půjčce a uznání dluhu

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Promlčecí doba, lhůta u dluhu - pravidla, vzory smluv o půjčce a uznání dluhu Email
Pondělí, 07. duben 2008 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 15133x

promlceni_dluhu.jpgPůjčujete peníze nebo Vám soud uznal, že Vám druhá osoba dluží? Dejte si velký pozor, abyste nepropásli tříletou promlčecí lhůtu pro dluh! Poté by Vám, jako věřiteli, již dlužník nemusel nic vrátit ... za jistých okolností.

___

___

Kdy půjčené peníze vrátit? Ve smlouvě o půjčce je většinou sjednána doba, do kdy má být plněno (splatnost dluhu). Ale není to podmínka platnosti smlouvy. Často je např. sjednáno, že dlužník dluh splní, až bude mít prostředky („Vrátíš mi to, až budeš sám chtít, já na to nijak nespěchám.“). Hrozí v takovém případě věřiteli nebezpečí, že bude jeho pohledávka promlčena? Nehrozí. Třeba i za deset let, když se dlužník stále nebude mít k tomu, aby dluh splnil, se může věřitel obrátit na soud a žádat, aby ten určil termín splatnosti. Teprve od tohoto termínu začne běžet promlčecí lhůta.

Další možností je, že navrácení půjčky bude ponecháno na vůli věřitele („Já se Ti někdy ozvu a vrátíš mi to, až budu potřebovat.“). V takovém případě už tu nebezpečí promlčení reálně hrozí, protože promlčecí doba, která je v tomto případě tříletá, začne běžet hned druhý den, kdy byl dlužníkovi předán předmět půjčky (nejčastěji peníze). Proto by si měl věřitel dát dobrý pozor, aby požádal dlužníka o splnění včas.

 

 

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny