Dobré ráno, dnes je sobota 25.5.2024, svátek slaví Viola, zítra Filip.

Porodné 2015 - změny, otázky a odpovědi

 

porodne-2015-zmeny-otazky-a-odpovedi

porodne-2015-zmeny-otazky-a-odpovedi
V oblasti porodného v roce 2015 došlo ke změnám. Odpovědi kdo má a kdo nemá nárok na porodné se můžete dozvědět zde nebo požádat o odpověď "na míru" bezplatnou právní porandu online na webu www.bezplatnapravniporadna.cz 

porodné 2015 kalkulačka výpočet

___

 

Jaké dokumenty je třeba doložit pro uznání porodného. Děkuji

Pro porodné je třeba doložit rodný list dítěte a dále Váš příjem a příjem otce dítěte. Porodné nyní náleží na 1. a 2. dítě v rodině v případě, že koeficient rozhodného příjmu v rodině je nižší než 2,7 násobek životního minima. O porodné požádejte na Úřadu práce ČR, kde obdržíte příslušný formulář s žádostí o dávku, kde budou rovněž uvedeny dokumenty,které musíte k žádosti doložit. Podrobnější informace naleznete na www.mpsv.cz v sekci "státní sociální podpora".

 

Chtěla jsem se Vás zeptat, jsem nezaměstnaná a podporu v nezaměstnanosti nepobírám. Přítel pracuje a příjem má cca 23.000 Kč hrubého (něco přes 17.000 Kč čistého). Miminko se nám má narodit koncem června. Budeme mít nárok na porodné?

Takto lze obtížně posoudit. Doporučuji Vám obrátit se, až se miminko narodí, na Úřad práce. Pro posouzení nároku na dávku se bude zjišťovat příjem za čtvrtletí, které narození miminka předcházelo.

 

Chci se zeptat, když jsem samoživitelka,tak proč se do žádosti o porodné započítává i příjem otce?

Dávky vychází primárně ze zodpovědnosti rodiny, následně, nemůže-li rodina plnit svou roli, aktivuje se pomoc od státu.Porodné spadá mezi plošné dávky státní sociální podpory a jako takové primárně vychází z toho, že dítě má vždy otce a matku a ti tvoří domácnost. I pokud jste samoživitelka, miminko otce má (pokud tedy nenastala situace, kdy otec není uveden na rodném listu) a otec má/nebo nemá nějaký příjem a má vůči dítěti vyživovací povinnost. Pro porodné může nicméně dojít k vyloučení otcova příjmu pro posuzování rozhodného příjmu v rodině, pokud otec v rodině nefunguje. Blíže informací naleznete na wwww.mpsv.cz, případně na integrovaném portále sociálních věcí.

 

Chtěla bych se zeptat na zpětné vyplacení porodného. Zmínila jste, že o porodné lze žádat do 1roku dítěte. Znamená to, že mohu zažádat zpětně, když jsem rodila v březnu 2014? Nebo porodné platí jen pro děti narozené v roce 2015? Děkuji za odpověď.

Porodné můžete i nadále žádat do jednoho roku věku dítěte. Tato skutečnost platí i po změně právní úpravy od 1.1.2015, změnily se ale podmínky nároku (rozšíření nároku na 2. dítě a změna koeficientu rozhodného příjmu).

 

Studentce se porodné vypočítá z čeho? Pokud ještě nikdy nepracovala? A co rodičovský příspěvek(jak se určí délka a měsíční částka?Děkuji za odpověď. Anna.

Pro porodné je důležité, že se započítává i příjem otce dítěte, nicméně, pokud bude i s příjmem otce váš příjem jako rodiny pro účely dávky nízký (u prvního dítěte cca 16 000 Kč - 17 000 Kč orientačně), nárok na porodné může vzniknout (pokud jde o podmínku příjmu). Bez znalosti celkové situace nicméně nemohu tuto skutečnost posoudit. Pro rodičovský příspěvek je podstatná vazba na denní vyměřovací základ pro peněžitou pomoc v mateřství. Pokud jste nepracovala, váš denní vyměřovací základ nelze zjistit, nicméně možná lze zjistit denní vyměřovací základ otce dítěte pro dávky nemocenského pojištění a výši rodičovského příspěvku by bylo možné volit na základě této skutečnosti. Pokud nebude možné zjistit denní vyměřovací základ u vás ani u otce, budete od narození dítěte pobírat místo peněžité pomoci v mateřství,rodičovský příspěvek, a to ve výši dané zákonem.

 

Mám dvě větší děti, budu mít nárok na porodné u třetího dítka? Myslím, že teď je porodné jen na jedno dítě. Děkuji. 

Na porodné vznikne nárok u 1. a 2. dítěte v rodině, jsou-li splněny další podmínky, zejména podmínka příjmu.

 

Kde lze zjistit, zdali mám nárok na porodné?

Obraťte se na Úřad práce, který žádosti o dávku administruje.

 

Odpovědi vyhotovila: Mgr. Kateřina Jirková

Dotazy týkající se porodného můžete směřovat do
Bezplatné právní poradny online - www.bezplatna-pravni-poradna.cz 


 

Nejnovější dotazy na porodné v právní poradně jsou uvedené zde