Příjemnou noc, dnes je čtvrtek 13.6.2024, svátek slaví Antonín, zítra Roland.

Jak se nezadlužit a na co dávat pozor při nákupech na splátky

jak_se_nezadluzit_a_na_co_davat_pozor_pri_nakupu_na_splatky.jpgStránka radí, jak nakupovat na splátky a jakým způsobem se tímto způsobem zadlužit. Upozorňuje na co byste měli být opatrní při  podepisování úvěrové smlouvy a které body byste mohli přehlédnout, ignorovat nebo opomenout, což by se vám mohlo vymstít. Popisuje také, jak moc se zadlužit, abyste se nedostali do exekučního minima.

___

___

1) Kupujte si to, co skutečně potřebujete. Půjčujte si např. na ochranu a péči o zdraví, nebo na zboží a služby, které budete užívat i po zaplacení poslední splátky.  

 

2) Kupujte zboží, které odpovídá Vaším skutečným potřebám. Nezapomeňte, že značka a vzhled často tvoří polovinu ceny.  

 

3) Za určitých podmínek může být výhodnější si půjčit od banky i přesto, že vyřízení žádosti zpravidla trvá déle.  

 

4) Pokud je v reklamě, že úrok je např. od 9 %, zpravidla Vy budete splácet větší úrok. Ptejte se na všechny poplatky, povinná pojištění a cenu úvěrového účtu a porovnejte konečnou cenu v případě, že se rozhodujete mezi více spotřebními úvěry.  

 

5) Zjistěte si smluvní pokuty, které mohou být nepřiměřeně vysoké – jste si jistá/ý. že nebudete mít skutečně problémy se splácením?  

 

6) Po odečtení všech nákladů (nájem, telefon, měsíční jízdenky jídlo, aj.) a všech splátek by Vám mělo zbýt ještě 20 % - nikdy nevíte, co se může stát.  

 

7) Smlouvu čtěte i se smluvními podmínkami  a nepodepisujte, pokud je psána drobným písmem nebo jsou v ní slova, kterým nerozumíte.  

 

8) Nepodepisujte smlouvu, pokud je podmínkou povolení inkasa na vašem účtu obsahuje nevyplněnou směnku, kterou může později věřitel vyplnit.   

 

9) Neberte si žádnou půjčku ani nákup na splátky, pokud ručíte za půjčku známému, jehož finanční situaci neznáte dobře. Taktéž rozvažte nákup na splátky nebo půjčku v případě, když v době splátek nejsou ve Vašem rozpočtu žádné výdaje, který je možné uhradit až po skončení nových splátek. 

 

10) Život s dluhy nepodceňujte, mějte dluhy pod kontrolou, v případě problémů se splácením jste v ohrožení nejen Vy, ale také Vaše rodina. Před podpisem smlouvy o půjčce nebo nákupu na splátky se jděte poradit do občanské poradny – nejbližší občanskou poradnu najdete na www.obcanskeporadny.cz.

 

Případné další informace vedle občanských poraden získaté i v Sdružení obrany spotřebitelů

 


Související odkaz:


 

Zdroj textu:
obcanskeporadny.cz