Dobré ráno, dnes je neděle 28.5.2023, svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián a Maxim.

Co když koupená věc nemá vlastnosti deklarované kupní smlouvou?

koupena_vec_nema_vlastnosti_deklarovane_kupni_smlouvou_rozpor_s_kupni_smlouvou.jpgKoupíte věc, prodejce vám zaručuje, že zboží má určité vlastnosti, ale když si doma věc rozbalíte a vyzkoušíte, zjistíte, že to není pravda a že vám prodávající lhal. Co teď? V prní řadě nepanikařte. Zákon myslí i na toto klamavé jednání a umožňuje vám vyřešit skutečnost slevou nebo odstoupením od kupní smlouvy.

rozpor s kupní smlouvou

V případě, že věc při převzetí kupujícím není ve shodě s kupní smlouvou ("rozpor s kupní smlouvou"), má kupující právo na to, aby prodávající bezplatně a bez zbytečného odkladu věc uvedl do stavu odpovídajícího kupní smlouvě, a to podle požadavku kupujícího buď výměnou věci, nebo její opravou; není-li takový postup možný, může kupující požadovat přiměřenou slevu z ceny věci nebo od smlouvy odstoupit. To neplatí, pokud kupující před převzetím věci o rozporu s kupní smlouvou věděl nebo rozpor s kupní smlouvou sám způsobil.

Rozpor s kupní smlouvou, který se projeví během šesti měsíců ode dne převzetí věci, se považuje za rozpor existující již při jejím převzetí, pokud to neodporuje povaze věci nebo pokud se neprokáže opak.