Příjemnou noc, dnes je středa 21.2.2024, svátek slaví Lenka, zítra Petr.

Co znamená zvednutý prostředníku v zatnuté pěsti - význam gesta

jaky_ma_vyznam_vztyceny_prostrednicek.jpgNevím zda si vybavíte proslulé gesto předsedy vlády, kdy zvedl prostředníček ke svému kolegovy a později to vysvětlil, že je kolega jednička. Prapůvodní význam tohoto gesta ani zdaleka neodpovídá tomuto Topolánkovu vysvětlení. Je naprosto jiný. Jaký? Co je to tedy ten zvednutý prostředníček v zatnuté pěsti?
___ 

Pravýznam vztyčeného prostředníčku nebo ukazováku s malíčku v zaťaté pěsti

Známé vztyčení prostředního prstu v zatnuté pěsti není takovým vulgarismem, jak si dnes myslíme. Toto gesto vzniklo v době stoleté války v krvavých bojích mezi Anglií a Francií. Angličané měli ve své armádě výborné lučištníky, skvělé střelce působící svým nepřátelům nemalé ztráty. Francouzi, jakmile někoho z nich zajali, okamžitě mu usekli dva prsty, které lučištníci potřebovali k napnutí tětivy - prostředník a ukazovák. Není tedy žádným překvapením, že angličtí lučištníci před bitvou, chráněni jízdními rytíři a pěchotou, pokřikovali na nepřítele a ukazovali své zdravé prsty. Ironicky vztyčili dva prsty, později jen jeden prst v zatnuté pěsti.

Toto gesto se zachovalo podnes, avšak jeho původní posměšný význam se postupem času změnil na vulgární. Asi těžko byste dnes věřili člověku, který vás obšťastní tímto posunkem, že vám chtěl pouze sdělit, že může napnout tětivu.

I když si dnes myslíme, že doba středověkých rytířů je dávno pryč, není to až tak docela pravda. Ustálená rčení i gesta používáme stále. Nevědomky, ale pořád.