Dobré odpoledne, dnes je pondělí 24.6.2024, svátek slaví Jan, zítra Ivan.

Jak funguje Google AdSense a vydělávání peněz vkládáním reklamy do stránek

jak_funguje_google_adsense.jpgAdSense je reklamní systém provozovaný firmou Google určený tvůrcům internetových stránek. Článek je určen osobám, které se zajímají více o princip vkládání reklamy do svých internetových stránek a výdělků s tím spjatých.

 

___

1. Jak AdSense funguje?

AdSense funguje tak, že najedete na domovské stránky této služby a vytvoříte si tam účet (zaregistrujete se). Na svém účtu si pak vytvoříte reklamní bannery, což je velmi snadné. Volíte si jejich velikost, ohraničení, tvar, typ a barvu písma a pak také, zda se na nich budou zobrazovat textové nebo obrazové reklamy. Ideální je zaškrtnou zobrazování obou typů reklam. U tvorby reklamního banneru se také obecně doporučuje zaškrtnout možnost cílené reklamy. Znamená to, že se na vašich reklamních bannerech nebudou zobrazovat náhodné reklamy, ale reklamy, které odpovídají obsahu vašich stránek. Je to velmi výhodné. Pokud například píšete článek o angličtině, zobrazí se reklamy odkazující na kurzy angličtiny apod. To je velmi výhodné, protože to zvyšuje zájem čtenářů o reklamu.

Jakmile si banner dotvoříte, ze stránek AdSense si můžete stáhnout jeho kód (v HTML) a použít na svoje stránky. O přesném umístění banneru si vložením kódu rozhodnete sami – chcete ho jen na některých stránkách nebo nakaždé stránce vašeho webu? Chcete ho v patičce, nebo nad vaším článkem, či snad přímo v textu? Je to jen na vás.

 

2. Je AdSense spolehlivý? 

Ano, systém je jedna z mála spolehlivých možností, jak si na internetu něco vydělat. Nejsou problémy se splatností, nikdo se vás na nic neptá a jednoduše vám posílají peníze za to, co jste si vydělali. 

 

3. Kolik se dá s AdSense vydělat? 

Částka za klik není pevně daná. V závislosti na tom, jaká máte na svém webu témata a samozřejmě a hlavně na tom, zda jsou lidé ochotni klikat si můžete vydělat od desítek korun po desetitisíce měsíčně. Záleží na tom, jak zajímavé stránky máte, jaká je jejich návštěvnost a v neposlední řadě také na množství stránek. Na výdělky mají vliv i takové skutečnosti jako je roční obodobí. Zatímco v zimních měsících lidé více sedí u počítačů (např. v lednu jsou zisky jedny z nejvyšších v roce), v jarních a letních měsících pak klesají i o desítky procent. 

 

4. Jak vydělat s AdSense víc? 

Bez práce nejsou koláče - musíte prostě na svých stránkách pracovat, zacílit je na určitý okruh čtenářů a zvýšit návštěvnost. Více návštěv = více kliků na reklamu = více peněz. Chce to hodně práce a výsledky nemusí být dle vašich představ. Reklama nesmí být váš cíl, ale pouhý prostředek. Tvořte si stránky pro radost a když na tom něco vyděláte, tak je to jen dobře. Kvalitní a zajímavý obsah stránek je prostě zásadní.

Svůj výdělek můžete zvýšit správnou podobou a umístěním bannerů. Výhodou AdSense je, že na svém AdSense účtu můžete jejich podobu snadno měnit a to bez změn HTML kódů na svých stránkách. Je možno doporučit odstranění rámečků kolem reklam a změnu barvy reklamních textů na více nápadné barvy, které však nesmí na čtenáře působit příliš agresivně. Chce to experimentovat a výsledek se nakonec jistě dostaví. 

 

5. Jak svoje peníze z AdSense dostanu? 

Jakmile vyděláte u AdSense 100 dolarů, tak vám je společnost Google AdSense pošle dle vašeho výběru buď jako šek na vámi zvolenou adresu, nebo jako platbu na váš účet. Dostat šek v dolarech sice vypadá hezky, ale v bankách prý musíte platit vcelku vysokou částku za vybrání částky v korunách. S účtem je to jednodušší, protože tam vám částka přijde přímo v korunách dle aktuálního kurzu.

Aktivace vašeho bankovního účtu u AdSense je nicméně složitější. Do svých osobních údajů na stránkách AdSense po přihlášení (nebo hned po registraci) napíšete číslo svého účtu. Google si během několika dní váš účet prověří tak, že na něj pošle nějakou naprosto minimální částku (několik korun). Vy si pak při kontrole stavu vašeho účtu zjistíte, kolik tato částka přesně činila a hodnotu částky napíšete do příslušné kolonky opět na AdSense stránkách. Tím si Google AdSense ověří, že účet opravdu patří vám. 

 

6. Co u AdSense zásadně nedělat a co se považuje za porušení pravidel? 

Pečlivě si pročtěte pravidla AdSense, protože za jejich porušení vám může být účet okamžitě zrušen. Nedoporučuju podvádět, protože tak velká společnost jako Google podle mě dokáže podvody snadno zjistit a rychle potrestat. Pravidel je celá řada, já se soustředím jen na ta nejdůležitější. 

a) Nesmíte si klikat na reklamy sami (to je nejzávažnější prohřešek, který díky řadě nástrojů systém odhalí a vede následně ke zrušení vašeho účtu, který již nelze obnovit!!!).

b) Nesmíte na svých stránkách reklamy jakkoliv zvýrazňovat (šipky).

c) Nesmíte na svých stránkách vyzývat čtenáře, aby vám na reklamy klikali. Čtenář musí na reklamu kliknout sám z vlastní vůle.

d) Nesmíte svou stránku reklamami přehltit. AdSense vám povoluje maximálně 3 reklamní bannery na jedné stránce vašeho webu.