Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Počítače a internet Co je to XML soubor - definice, příklad, využití, rozdíl mezi XML a HTML

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7308
Co je to XML soubor - definice, příklad, využití, rozdíl mezi XML a HTML Email
Úterý, 18. listopad 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 10313x

co-je-to-xml-soubor-definice-priklad-vyuziti-rozdil-mezi-xml-a-htmlZkratka XML znamená EXtensible Markup Language, což by se doslovně dalo přeložit jako rozšiřitelný značkovací jazyk. XML je značkovací jazyk stejně jako HTML. Byl sestrojen k popisu dat. XML tagy nejsou předdefinované. Musíte si definovat své vlastní. XML používá k popisu dat DTD nebo XML schémata.Je sestrojeno tak, aby bylo lehce čitelné. Je normou W3C (od 10. února 1998). 

___

___

Více o XML standardu

Hlavní rozdíl mezi XML a HTML

XML bylo sestrojeno k popisu dat se zaměřením na to, co jsou data, zatímco HTML bylo sestrojeno k zobrazení dat se zaměřením na vzhled a úpravu. XML tedy rozhodně není náhradou za HTML.

 

XML nic nedělá!

Další důležitou věcí, možná trošku složitější na pochopení, je, že XML není sestrojeno, aby cokoliv dělalo, takže nic nedělá :-). XML bylo vytvořeno k uspořádání a uchování informací, nikoliv k jejich zobrazování či interpretaci. Kousek kódu pod textem představuje zprávu od Jany pro Tomáše uloženou jako XML:

co-je-to-xml-soubor-definice-priklad-vyuziti-rozdil-mezi-xml-a-html-2

Zpráva má záhlaví, tělo zprávy, obsahuje také informace o odesílateli a příjemci. Stále ale zůstává XML dokumentem, který nic nedělá. Jsou to jenom čiré informace, psané jako XML. Někdo musí napsat kousek softwaru k zaslání, přijmutí a zobrazení zprávy.

XML je zdarma a rozšiřitelný
Tagy používané v HTML dokumentu jsou předdefinované. Autor tedy může v podstatě používat pouze tagy, které jsou předdefinované v HTML standardu (jako

Programátor v XML si musí „vyvinout“ tagy vlastní, které si může libovolně pojmenovat (nedoporučuji používat diakritiku). Takže tagy jako nebo (viz nahoře) nejsou definované v žádném XML standardu, nýbrž jsem si je vymyslel.

 

 

XML je doplňkem k HTML

I když jsem se již zmínil, tak znovu opakuji, že XML není náhradou za HTML (tou může být XHTML). Současnost i budoucnost vývoje webů zatím vypadá pro XML nadějně, protože kombinace XML pro popis dat a HTML (respektive jeho náhrada) pro zobrazení se jeví jako ideální.

Moje nejlepší definice XML je tato: XML je multiplatformní, softwarově a hardwarově nezávislý jazyk pro přenos informací.

 

Jaká je budoucnost XML?

Účastnili jsme se vývoje XML od jeho vytvoření. Bylo uchvacující vidět, jak rychle se XML standard vyvíjel a jakou rychlostí se velký počet softwarových vývojářů přizpůsobil tomuto standardu. Pevně věříme, že XML bude pro budoucnost webu tak důležité, jako bylo HTML pro jeho založení, a že XML bude jasnou volbou pro manipulaci se všemi daty.

 

Použití XML

Asi po třetí zdůrazňuji, že XML bylo sestrojeno pro uchování, přenášení a výměnu dat a nikoliv k jejich zobrazování! Opravdu je klíčové toto vzít na vědomí.

 

XML umí oddělit data z HTML

HTML je používáno k zobrazování dat a data jsou uložena uvnitř HTML souboru. S XML můžete data uložit do zvláštního XML souboru. Touto cestou můžete docílit používání HTML k zobrazení dat a jejich grafické úpravě a můžete si být jisti, že změny v odděleném XML souboru nebudou vyžadovat změny v pracně vytvořeném HTML.

Kód s XML může být také uložen v HTML souboru jako „ostrůvek dat“. Ale stále platí tvrzení z konce předchozího odstavce.

 

XML je používáno k výměně dat

S XML můžete vyměňovat data i mezi dvěma naprosto nesourodými systémy. V současném počítačovém světě počítačové systémy a databáze obsahují data v nekompatibilním formátu. Jedním z časově nejnáročnějších úkolů pro vývojáře je vyměňovat taková data přes Internet. Převod dat do XML může tuto komplikovanost odstranit a vytvořit data, která mohou být čitelná pro velké množství odlišných typů aplikací.

 

XML a B2B

S XML mohou být finanční informace vyměňovány po celém světě jediným úhozem na klávesnici. V blízké budoucnosti se od kombinace XML a B2B hodně očekává. XML se chystá stát jasnou volbou pro výměnu finančních informací mezi obchody po celém světě a dost zajímavých B2B aplikací je právě ve vývoji.

 

XML může být použito ke sdílení dat

S XML prosté textové soubory mohou být použity ke sdílení dat, poněvadž XML je softwarově i hardwarově nezávislé. Je proto mnohem jednoduší komunikace mezi různými aplikacemi. Jednou se mi stalo, že jsem potřeboval uveřejnit můj seznam VHS na Internetu (neptejte se proč :D), ale problém byl, že jsem to musel všechno krásně opsat. Kdyby ovšem měl ten program seznam uložen ve formátu XML a nebo pouze zvládal export do XML, tak bych měl asi hodně ušetřené práce.

 

XML může být použito k uchování dat

V tom není snad žádná nesrozumitelnost. Jenom bych se vrátil k příkladu v předchozím bodu. Myslím, že kdyby se více vývojářů shodlo na uchování dat v XML, byl by mnohem jednodušší export dat apod.

 

S XML mohou být vaše data užitečnější

Vaše data uložená jako XML mohou být užitečnější, poněvadž k nim bude mít přístup více uživatelů a při více příležitostech. Uložíte-li data jako HTML, budou přístupná pouze jako webová stránka, ale pokud je uložíte jako XML, uděláte data dostupnější i pro zrakově postižené spoluobčany, kteří používají různá čtecí zařízení, a nebo pro lidi s jiným hendikepem. Budou přístupná i pro různé databáze (i do Acces databáze můžete exportovat data uložená jako XML, ale zkuste tam exportovat data uložená v HTML).

 

 

XML může být použito k vytvoření nového programovacího jazyka

XML je matičkou WAPu a WML používaného jako značkovací jazyk pro ruční zařízení, jako jsou mobilní telefony. Více o WML se dočtete na www.w3schools.com .

 

Když mají vývojáři nápad

Pokud přejde velký počet softwarových vývojářů na XML k uchování dat, dá se předpokládat, že ostatní je budou následovat. Tak to bývá vždy. Nadějí jsou textové editory, tabulkové procesory a databáze, které si mohou mezi sebou vyměňovat data bez jakýchkoliv převáděcích utilit. Můžeme se pouze modlit, aby vývojáři s naší vizí souhlasili.

 

Může se hodit:

Pomocí XML Vieweru můžete prohlížet obsah souborů v XML formátu, přidávat a ubírat položky či modifikovat jejich vlastnosti. Program také podporuje metodu táhni a pusť, která umožňuje snadnější manipulaci se soubory a položkami.

XML Viewer 3.0 – freeware

 

Zdroj: programujte.com

 

 

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny