Dobré ráno, dnes je úterý 16.7.2024, svátek slaví Luboš, zítra Martina.

Co je to webhosting, dedikovaný server, SSL certifikát, SEO

co-je-to-webhosting-dedikovany-server-seo-ssl-certifikat.jpg

co-je-to-webhosting-dedikovany-server-seo-ssl-certifikat.jpg - co-je-to-webhosting-dedikovany-server-seo-ssl-certifikat.jpg
Naše weby jsou na internetu již 10 let a proto jsme se rozhodli zveřejnit některé zajímavé informace týkající se webů a webhostingu, která máme již 10. rokem poskytuje firma MediaWeb . Dozvíte se co znamená nebo co je to webhosting, dedikovaný server, SEO nebo zabezpečení SSL certifikátem.

___
___

Registrace domény

Základem všeho je registrovat pro svůj projekt vhodné doménové jméno ve tvaru www.VášNázev.koncovka (www.neco.cz). Na této doméně pak celá Vaše internetová prezentace poběží. Znamená to, že po zadání této adresy do prohlížeče Váš potenciální zákazník uvídí právě Vaše WWW stránky. Je tak vhodné zvolit skutečně relevantní název domény k názvu vaší firmy, produktu, projektu (např. sadrokartony-olomouc.cz). Není třeba to ale přeceňovat. Obecně platí, že podstatně důležitější oko v tom pomyslném řetězu dílčích služeb komplexní internetové prezentace je obsah WWW stránky - tedy rozsah a kvalita informací na webu prezentovaných - to je přímo klíčové.

Jakou zvolit koncovku domény

Na otázku, zda zvolit doménu s koncovkou .cz či jinou neexistuje jednoduchá odpověd. Zahraniční domény bývají levnější a mohou se v těchto koncovkách najít ještě zajímavé volné alternativy. Z druhé strany je asi dobré registraci domény .cz doporučit vzhledem k automatickému předpokladu českého zákazníka, že česká firma bude mít českou doménu.
Česká doména může být také vyhodou vzhledem k některým vyhledávačům a naopak. Z toho také vyplývá, že záleží na tom, zda svůj projekt tvoříte pro české či zahraniční návštěvníky.

Registraci domény je vhodné uskutečnit opravdu hned na začátku, dříve, než Vaši vytipovanou doménu zaregistruje konkurence!


Tvorba WWW prezentace (internetových stránek)

Druhá činnost v řadě, která asi překvapí málokoho, je vlastní výroba webových stránek projektu.
Tomukdo bude tvořit internetové stránky je třeba dodat podklady, ať již v elektronické či papírové formě, nastínit svou představu o vzhledu, funkcích či výsledných cílech stránek. Poskytnuté materiály a myšlenky budou zpracovány a techniky (grafik, programátor, ad.) realizovány do digitálního světa počítačů. Výsledkem tak budou vaše vlastní WWW stránky, které se budou ukazovat v prohlížeči internetových stránek.
Naše weby www.zbynekmlcoch.cz , www.mojestarosti.cz , www.bezplatnapravniporadna.cz , www.kurakovaplice.cz , www.alkoholik.cz a www.psychotesty-online.cz technicky tvořil Petr Coufal .

Použití techniky SEO

SEO (search engine optimization) je technika tvorby WWW stránek, při níž je kladen maximální důraz na to, "aby WWW stránka byla kamarádská k fulltextovým vyhledávačům" (vyhledávač = např. seznam.cz, centrum.cz, atlas.cz, google.cz, yahoo.cz apod.).
Roboty vyhledávačů ji pak "lépe přečtou", zdá se jim na zadané klíčové slovo, na které je optimalizovaná, dosti relevantní a tak ji vypisují na předních pozicích takového hledání.
Jelikož cílem většiny stránek je zisk nebo alespoň obyčejná vyšší návštěvnost, je dobré, aby si stránka s vyhledávači rozuměla. K čemu je Vám stránka, kterou nebude moci nikdo najít? Vyhledávače proto tvoří podstatný článek komplexní prezentace na Internetu.

SEO technika může být samostatná služba - to v případě, že je třeba optimalizovat již dříve nedobře napsanou WWW stránku.

Správa WWW prezentace

Nyní již máme webovou stránku hotovu. Pro zajištění optimální funkce je třeba, aby informace na ní uvedené byly stále aktuální. Někdy je třeba měnit ceník, někdy novinky, jindy zas články, obrázky či přidat zcela nové sekce či kategorie. Ať tak či tak, vyžaduje to znalost programovacích technik WWW stránek (html, php ad.) nebo schopnost pracovat s redakčním systémem.
Základem všeho je dobře zvládnuté HTML, resp. XHTML nebo mít své stránky v některém z redakčních systémů (tím si svou práci výrazně zjednodušíte). Dnešní standardy dále vyžadují oddělení kódu designu do CSS, či je dobré obsah zdynamizovat pomocí jazyků jako je např. PHP či SQL (i to redakční systémy bez problémů ovládají).

Na kvalitní správu kvalitniího webu rozhodně nestačí nástroje typu Microsoft Frontpage a tak je otázka, zda sami uvedené postupy ovládáte či znáte někoho, kdo je ovládá a bude ochoten Vám stránky aktualizovat nebo zda správu webu svěříte profesionálovi nebo profesionální firmě. Odpadne Vám tak spousta starostí.

Co je to webhosting?

Webhosting, tolikrát zmiňovaný termín, jehož význam pro laika nemusí být na první pohled zřejmý. Webhosting znamená pronájem části fyzického počítače (serveru), na kterém poběží Vaše WWW stránky. Pronajmete si jeho sdílené prostředky, kterými jsou např. místo na pevném disku pro uložení WWW stránek, strojový čas procesoru potřebný pro zpracování požadavků na jejich zobrazení či zpracování elektronické pošty, ale i nainstalovaný software, který dělá server serverem.

Máte-li WWW stránky vytvořeny, máte-li registrovanou doménu, Vaši unikátní internetovou adresu, je třeba objednat webhosting, který jednoduše řečeno umožní uložení WWW stránek na tento server a prostor, kde budou "stránky bydlet", propojí s Vaší doménou tak, že kdokoliv zadá do prohlížeče internetových stránek tuto Vaši doménu/adresu, zobrazí se právě vaše stránky na serveru umístěné. Součástí webhostingu je také provoz elektronické pošty, tedy e-mailů ve tvaru Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. (tedy např. Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.).

Dedikovaný server

Webhosting je služba sdílená. Pro 99% normálních webových stránek je právě webhosting optimální službou v poměru cena/výkon. Webhostingové servery jsou natolik výkonné počítače, že nemají sebemenší problém zvládnout běh několika desítek, někdy až stovek tzv. virtuálních serverů najednou.

Někdy se ale může stát, že máte v úmyslu provozovat natolik obrovský projekt, že potřebujete celou výpočetní sílu serveru jen a jen pro sebe. V takovém případě se místo sdíleného webhostingu sahá po řešení zvaném dedikované servery, kdy je jen Vám osobně přidelen celý samostatný fyzický počítač. Vedle očividných výhod sebou toto řešení samožrejmě nese i podstatné zvýšení nákladů na provoz takového dedikovaného serveru. Proto je nutné vždy velice dobře rozmýšlet, zda volit webhosting či rovnou dedikovaný server.

Zabezpečení SSL certifikátem

Požadujete-li na svých stránkách po zákazníkovi vyplněnění některých formulářů, jejichž obsahem mohou být i citlivá osobní data, jako datum narození, čislo kreditní karty, heslo apod., je vhodné tyto stránky maximálně zabezpečit proti případnému úniku těchto citlivých dat do nepovolaných rukou. Při komunikaci mezi klasickou nezabezpečenou stránkou (je jich na Internetu cca. 99%) a vaším počítačem, se může stát, že zkušený hacker odposlechne tato data, což je samožrejmě veliké bezpečnostní riziko.

K minimalizaci tohoto problému, k ochránění posílaných dat, slouží tzv. služba SSL (Secure Socket Layer). Jedná se o nadstavbu současných protokolů pro komunikaci na Internetu. Klasický protokol, nejčastěji protokol http se "obalí" touto bezpečnostní SSL vrstvou a vzniká protokol https. Data se poté posílají v šifrované podobě a jejich odhalení (přečtení/rozluštění) neautorizovanou osobu je takřka nemožné.

Použítí SSL certifikátu tedy lze doporučit všude tam, kde je třeba nastolit důvěru mězi vaši stránkou a potenciáním klientem. Jedná se o preventivní bezpečností akt i o akt prestižní. Seriózní projekty by na SSL v žádném případě zapomenout neměly.
Zde je také vidět, že celý komplexní proces prezentace na Internetu je jako ten pomyslný rětěz, jehož nejslabší oko zpřetrhá celý systém. Nevyplatí se šetřit na nepravém místě. Myslíte-li to se svou prezentací na Internetu skutečně vážně, je třeba si položit známou otázku, zda jste tak bohatý, abyste si mohl dovolit kupovat levné věci.


 Zdroj informací:
mediaweb.jpg