Dobré ráno, dnes je čtvrtek 13.6.2024, svátek slaví Antonín, zítra Roland.

Zrušení padesátníků do 1.9.2008, budou se rušit i korunové mince?

ekonomika_padesatnik.jpgMezi námi Čechy koluje 400.000.000 ks padesátihaléřových mincí. Náklady na výrobu těchto hliníkových mincí se pomalu stávají vyššími než je jejich hodnota, a tak nemá dále smysl takové peníze vyrábět. Navíc zrušení těchto mincí má i své výhody.

 

Rušení desetníků a dvacetníků v roce 2003 vadilo hlavně karbaníkům: 

Podobná situace nastala nepříliš dávno, když se nám zrušily desetníky a dvacetníky. I tenkrát se našlo pár jedinců, kteří nad touto novinkou vynucenou rostoucí silou české ekonomiky a české měny ohrnovalo nos. Hráči mariáše si stěžovali, že budou muset přitvrdit a hra se stane poněkud rizikovější. S odstupem několika let však musí i oni uznat, že to byl správný krok. Přítomnost desetihaléřů by asi většině lidí dneska přišla naprosto směšná a zbytečná.

 

Rušení peny v Kanadě: 

Podobnou situaci jsem zažil i v Kanadě: tamější penny má v přepočtu hodnotu asi 0.19 Kč, takže se vlastně jedná o takový slabší dvacetník. Za jeden cent si nekoupíte absolutně nic a nejrozumějším nápadem je tyhle měděné drobné darovat do tipping boxů v obchodech. Na ulicích se jednocentové mince běžně válí a ani v případě automatů neuspějete - prostě nikde je neberou. Pokud nakupujete něco v obchodě a chybí vám pár centů, nikdo si z toho nic nedělá a prodavač vás v klidu obslouží i s menším nedoplatkem. Zrušení této malinkaté mince je tedy také pouze otázkou času, stejně jako tomu bylo u nás.

 

Výhody rušení padesátníků:

Skutečnost, že drobné mince z oběhu zmizí, zjednoduší obchodníkům život při počítání tržeb a nám se odlehčí peněženky, ale kdyby to opravdu byl tak pozitivní jev ekonomiky, proč by se v západních  státech už dávno neplatilo jen desítkami eur či dolarů? Odpověď je jasná - taková situace by nikam nevedla, jen by posunula hodnotu peněz o řád níže.

Nicméně u nás nic podobného snad prozatím nehrozí, a tak hlavní otázkou je, jak se zrušení mincí promítne do cen výrobků a služeb.

 

Povede zrušení padesátníků ke zdražení zboží a služeb? 

Prognostici tvrdí, že nepocítíme výraznější změny než jaké přijdou z důvodu zdražování energií.
Odhaduje se, že v praxi se situace bude vyvíjet podobně jako u desetníků a dvacetníků. Reálně sice už neexistují, ale i tak se v poměrně velkém počtu obchodů můžeme setkat s cenami, které s nimi počítají. U pokladny se pak částka opět zaokrouhlí na celé koruny.

Ačkoliv dnes bychom těžko našli v obchodě zboží, které by stálo pouhých padesát halířů, může se tato změna promítnout do cen úplně nejlevnějších položek jako jsou například sirky. I tak by ale domácnosti neměly zátěž způsobenou stažením padesátníků z oběhu nikterak pocítit. Jediní, kteří by nad zrušením drobných mohli lamentovat, jsou snad jen hráči mariáše

Ať už zrušení padesátníků uvítáte či nikoliv, je dobré vědět, že ačkoliv za rok přestanou některé mince platit, banky je budou vyměňovat ještě rok po datu jejich definitivního stažení z oběhu. Česká národní banka nám tuto službu bude poskytovat až do roku 2014. Otázkou zůstává, za jak dlouho se přehoupne i výrobní cena korun nad únosnou míru a Česká národní banka je začne z oběhu stahovat.  Vzhledem ke skutečnosti, že padesátníky přišly na řadu jen 4 roky po desetnících a dvacetnících, není mnoho důvodů k optimismu. Ale třeba takovému vývoji zabrání plánovaný přechod na euro.


 

A co na to Česká národní banka? 

 

* Co vás přimělo zrušit do jednoho roku padesátníky?

Nevracejí se z oběhu, a přestávají tak plnit svoji funkci. Každý rok jsme museli dát na trh navíc ke stávajícímu množství 35 milionů padesátníků. A z celkového množství se jich vrací jen desetina. Lidé často nákup v samoobsluhách sami zaokrouhlují na celé koruny a na mističkách nechávají padesátníky ležet. Zrušili jste desetníky, dvacetníky, teď zmizí i padesátníky.

* Potká stejný osud i korunovou minci?

V následujících letech neočekávám, že bych v České národní bance rušení koruny zažil. Na to si počkáme delší dobu. Celkové náklady na oběh korunové mince jsou menší, lépe se technicky zpracovává.

* Promítlo se zrušení desetníků a dvacetníků do růstu cen zboží a služeb a co čekáte u padesátníků?

Dopad zrušení desetníků na ceny se nepodařilo vyčíslit. Ceny zboží se průběžně upravují a třeba tenkrát zdražilo pečivo, ale ne kvůli tomu, že se rušily desetníky a dvacetníky. Stejně tak nečekáme od zrušení padesátníků dopad na inflaci. Teď zdražuje mléko, ale nebude to kvůli tomu, že se zruší padesátníky.

* Plánujete ještě i nějaké další změny, třeba u padesátikorunových mincí, kterých se poslední rok objevilo hodně?

Padesátikorunové mince jsme měli od roku 1993 uložené v trezoru a loni jsme je začali dávat do oběhu. Budeme je i nadále preferovat před bankovkou. Máte třeba spoustu automatů, na parkovišti apod., kde jsou třeba mince vyšší hodnoty.

* Takže padesátikorunové bankovky postupně zmizí, až se opotřebují?

Ano, nové už tisknout nebudeme. Máme ještě zásoby mincí a k nim budeme raději razit nové.