Příjemnou noc, dnes je pátek 19.4.2024, svátek slaví Rostislav, zítra Marcela.

Osvobození od regulačních poplatků - 10 situací kdy u lékaře neplatíte

ekonomika_neplaceni_poplatku.jpgNa poplatky si pacienti zvykají a je kolem nich zatím pořád dost zmatků. Nejvíce otázek se týká toho, kdy u lékaře platit, protože jde o klinické vyšetření, a kdy nikoli? MF DNES vám přináší přehled situací, kdy za vyšetření, recept, a dokonce ani za pobyt v nemocnici poplatky hradit nemusíte.

___
___

1. Preventivní prohlídky
Za prevenci regulační poplatky neplatí nikdo. Stejně tak ani očkování, která jsou částečně nebo zcela hrazená z veřejného zdravotního pojištění nebo placená státem. Děti v prvním roce života mají na vyšetření nárok devětkrát, potom jednou v roce a půl, ve třech letech a dál vždy ve dvouletých intervalech. Mezi prevenci se počítá i vyšetření kyčelních kloubů kojence.

Dospělí starší 15 let mají na prohlídku praktickým lékařem zdarma nárok jednou za dva roky. Prevenci u zubaře mají zdarma děti do 18 let a těhotné ženy dvakrát ročně, ostatní jednou - pojišťovny dospělým sice hradí dvě prohlídky, ale jako preventivní se z hlediska poplatků považuje až ta druhá. Poprvé zaplatíte.

Ženy od 15 let mají bez poplatku jednou ročně prevenci u gynekologa, od 45 let každý druhý rok vyšetření mamografem. Lidé nad 50 let mohou vždy po dvou letech požádat o preventivní vyšetření kvůli rakovině tlustého střeva. Některé prevence jsou ale jen doporučené, pak za ně regulační poplatek 30 korun zaplatíte (například kontrola znamének na kožním).




2. Diagnostická a laboratorní vyšetření
Třicetikorunový poplatek budete hradit jen za takzvaná klinická vyšetření - jsou to ta, kdy doktor zkoumá váš zdravotní stav, stanoví diagnózu i způsob léčby. Laboratorní a diagnostická vyšetření, na která vás doktor pošle, jsou však bez poplatku. Jde o celou škálu úkonů - například měření tlaku, odběry krve i moči, rentgen, magnetickou rezonanci, radioterapii, ultrazvuk, natočení EKG nebo EEG, CT a podobně. Přitom nezáleží na tom, ve kterém zdravotnickém zařízení je vyšetření provedeno.



3. Terapie a nácvik
Pokud "na pojišťovnu" pravidelně chodíte třeba k psychologovi, na rehabilitace nebo s dítětem k logopedovi, platit budete, jen když vás lékař vyšetří. Většinou to bývá při první návštěvě, ty další, kde probíhá terapie nebo nácvik, jsou bez poplatku.



4. Telefonická konzultace
Pokud usoudíte, že váš zdravotní stav nutně nevyžaduje návštěvu ordinace, ale přece jen byste ho s lékařem rádi zkonzultovali, můžete mu zatelefonovat - je to bez poplatku. Poplatek se neplatí ani za rozhovor lékaře s rodinou pacienta.



5. "Papírování" a práce sestry
Mezi výkony, na které se poplatek 30 korun nevztahuje, patří například i vystavení ošetřovačky na dítě nebo receptu na lék. Od regulačních poplatků jsou osvobozeny také úkony, které neprovádí lékař, ale sestra - může to být píchnutí injekce, příprava inhalace, převazy, odběr krve, objednání na vyšetření a podobně.



6. Dárcovství krve
Od poplatku jsou osvobozeni i dárci krve, plazmy nebo kostní dřeně - ale pouze v případě odběrů a souvisících vyšetření, u praktického lékaře nebo třeba zubaře platí jako ostatní.



7. Připojení na umělou ledvinu
Třicetikorunový poplatek se nevybírá za dialýzu při onemocnění ledvin. Výjimka se však obdobně jako u dárců týká pouze tohoto zákroku, za jiné ošetření nemocní platí.



8. Plně hrazené výkony a léky
Za cokoli, co si hradíte plně z vlastní kapsy bez příspěvku pojišťovny, lékař ani lékárník regulační poplatek nevybírá. Může to být například píchnutí vakcíny proti klíšťové encefalitidě.

Třicet korun sice platit nebudete, ale zaplatíte vakcínu a ještě její aplikaci - tu si lékař napočítá podle vlastního sazebníku (například 50 korun za píchnutí injekce). Stejně tak podle sazebníku zaplatíte například za potvrzení na řidičák, ale regulační poplatek za návštěvu u lékaře ušetříte.

Ani u léků, na které pojišťovna nepřispívá, například hormonální antikoncepci, 30 korun za recept nebudete platit.

Pro léky, které jsou volně prodejné a stojí méně než 30 korun - jako třeba Paralen, Bromhexin, Kinedryl, se vyplatí jít do lékárny bez receptu. I léky, které vám lékárník vydá jen s receptem, ale mají minimální doplatek, je výhodnější zaplatit celé - požádejte lékaře, aby vám vypsal recept s označením "hradí pacient", tak se třicetikorunovému poplatku vyhnete.



9. Zdravotnické pomůcky
Žádný poplatek za recept vás nečeká, pokud si půjdete do lékárny vyzvednout zdravotnické pomůcky, jako jsou například ortézy, chodítka, berle nebo inkontinenční pleny. V tomto případě totiž nejde o recept, ale o poukaz a na něj se poplatek nevztahuje.



10. Jednodenní péče
Bez poplatku je také takzvaná jednodenní péče na lůžku, někdy také jednodenní chirurgie. Pokud v nemocnici nepřespíte, ale ráno přijdete a po zákroku zase jdete domů, 60 korun platit nebudete. Jde většinou o menší operace třeba kolenního nebo ramenního kloubu, žlučníku, nebo kýly.