Dobrý večer, dnes je středa 29.5.2024, svátek slaví Maxmilián a Maxim, zítra Ferdinand.

Kolik elektřiny spotřebuje počítač - příkon elektrické energie počítačem

spotreba_elektriny_pocitacem.jpg Spotřeba elektřiny u vašeho počítače se může snížit. Jen vědět jak na to a zaměřit se na ty komponenty, které jsou opravdovými žrouty. Pokud používáte počítač frekventně, spotřeba se může snížit i v řádech stovek korun za rok. Starý počítač se starým "tlustým" monitorem může mít spotřebu i přes 350W!

___
___

1. Nepodceňujte zdroj

Napájecí zdroj, který dodává počítači energii, je šedou eminencí tahající za nitky spotřeby. V levných počítačích totiž často najdeme ty nejhorší čínské výrobky s pramalou účinností. Ta se může pohybovat kolem hranice šedesáti procent. Jinými slovy tak asi 40 procent spotřeby elektřiny vyhazujete oknem.

Náprava je přitom jednoduchá, i když ne nejlevnější: kupte zdroj s vyšší účinností (80 procent a výše). Pozorováno z delšího časového horizontu se to vyplatí. Spotřeba počítače pak o desítky wattů klesá.

 

2. Starý za placatý

Staré vakuové monitory jsou poměrně žravé. Čím větší úhlopříčka, tím vyšší spotřeba. Nahraďte je plochými LCD panely.

I levný model s úhlopříčkou kolem 20 palců si nevezme více než 50 wattů. K této hodnotě se CRT monitor nepřiblíží ani ve snu.

 

3. Pevné disky versus SSD

„Zelený“ počítač budoucnosti nebude obsahovat žádné pevné disky, jejichž plotny sviští rychlostí několika tisíc otáček za minutu. Roztočit je, to už vyžaduje poměrně dost energie.

Spoustu wattů šetří flash úložiště, které na trhu najdeme pod označením SSD. Jejich spotřeba je asi 5x menší v porovnání s pevnými disky.

Od nákupu SSD médií uživatele zatím odrazuje vysoká cena a malá kapacita. To však vyřeší čas a Moorův zákon.

 

4. Nové počítače jsou úspornější

Pokud máte na stole starší počítač osazený například Pentiem D, několika pevnými disky a optickými mechanikami, může se jeho spotřeba elektřiny šplhat k hodnotám, které nastínil jeden z našich čtenářů (počítač dohromady s CRT monitorem odebíral 360 wattů).

Vaše účty za elektřinu pak budou horentní. Tady se už vyplatí nákup nového stroje s moderním mikroprocesorem s malou spotřebou (například z řady Intel Core2 Duo), případně volba notebooku.