Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Peníze, finance, ekonomika Finanční gramotnost dětí - jaká pravidla byste dětem měli vštěpovat?

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Finanční gramotnost dětí - jaká pravidla byste dětem měli vštěpovat? Email
Úterý, 08. září 2015 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2231x

 

financni-gramotnost-deti-jaka-pravidla-byste-detem-meli-vstepovatPřirozeným instinktem všech rodičů je chránit své děti co nejdéle a vychovávat je co nejlépe. Rodiče touží po tom, aby právě ten jejich potomek byl nejen slušný a hodný, ale i zajištěný do budoucna. Vštěpováním všeobecně platných morálních zásad rodiče nepochybně docílí toho, že dítě bude šlušně zdravit, pouštět starší lidi sednout, nebude krást atd.

___

___

Ale jak dosáhnout toho, aby se právě vaše dítě mělo dobře a nezabředlo do dluhů? Odpověď zní: Včas ho naučit hospodařit s penězi.

Čím dříve začnete své dítě seznamovat s hodnotou peněz, tím lépe pro vás i pro něj. Uvědomte si, že právě rodič bývá pro dítě v útulném věku příkladem a vzorem, který dítě následuje. A jestliže se právě vy chováte k penězům, jako > > by rostly na stromech < < , je vysoce pravděpodobné, že i váš potomek v budoucnu zaujme obdobný postoj.

 

financni-gramotnost-deti-jaka-pravidla-byste-detem-meli-vstepovat-2Zasvěťte dítě do hospodaření s penězy včas

Vytyčte si tedy několik jednoduchých pravidel, podle nichž se budete řídit:

  • Už od útlého věku dítěte s ním hovořte o hodnotě peněz a o tom, že vás stojí nemalou námahu je vydělat.
  • Je to sice těžké, ale nenechte se zaslepit láskou k dítěti a neplňte mu všechna přání, která vidíte v jeho krásných očích. Jednou totiž zákonitě přijde den, kdy se to obrátí proti vám.
  • Čím bude dítě starší, tím více ho zasvěcujte do rodinného hospodaření. Vysvětletemu, jak je těžké se rozhodnout například mezi novou ledničkou a exotickou dovolenou, když rozpočet je omezený.
  • Naučte dítě hospodařit s kapesným. Vysvětlete mu, že není efektivní ho utratit celé najednou, ale je dobré si  šetřit do budoucna. Postupně mu vysvětlete - třeba formou hry na banku - úroky a zhodnocování peněz.
  • Důležitou zásadou, na níž se v dnešní komerční době poněkud pozapomnělo, je to, že za peníze se opravdu nedá koupit vše!

 

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny