Dobré ráno, dnes je čtvrtek 13.6.2024, svátek slaví Antonín, zítra Roland.

Je pivo zdravé? Je vhodné v těhotenství a při sportu? Jaké obsahuje látky, vitamíny, minerály

je_pivo_zdrave_co_obsahuje_za_vitaminy_a_latky.jpg
"Proč nepiješ pivo? Má plno vitamínů a Ty se přece snažíš žít zdravě," slýchávám. Často říkám, že pivo obsahuje lupilin, který ho dělá hořkým a díky tomu mi nechutná. Není to výmluva. Je to pravda. Pivo nechávám jiným, kteří si ho jistě smlsnou za mě. A jak to tedy je doopravdy - je tedy pivo opravdu zdravé?

 

___

___

Je pivo zdravé? Má nějaké vitamíny? Jaké?

Ano, jsou to vitaminy skupiny B a kyselina listová a jsou přítomny v každém pivu. Při vypití 1 litru moku lze počítat s následujícím průměrným přínosem vitamínů:

Vitamin B1 - thiamin
(3 % denní potřeby)
- odbourává ve tkáních sacharidy, tzn. že dodává tělu energii, dále má význam pro růst, trávení a nervovou aktivitu

Vitamín B2 - riboflavin
(20 % denní potřeby)
- je protetickou skupinou pro organismus důležitých oxidačně redukčních enzymů.

Niacin
(45 % denní potřeby)
- se významně podílí na výživě buněk. Působí při uvolňování energie z tuků a sacharidů a při hromadění tělesné energie. Je součástí dvou koenzymů, pomáhá syntetizovat tělesný tuk a cholesterol.

Vitamin B6 - pyridoxin
(31 % denní potřeby)
- hraje důležitou roli při metabolismu a absorpci bílkovin, reguluje roli tuků a sacharidů, pomáhá správní funkci nervového systému a tvorbě červených krvinek.

Kyselina listová
(52 % denní potřeby)
- je základním vitaminem, který podporuje tvorbu červených krvinek, metabolismus aminokyselin a obnovu veškerých buněk v těle.

 

Jak moc tuto žlutavou tekutinu pijí Češi?

Hodně. Česká republika drží světové prvenství v pití piva. Spotřeba cca 160 litrů/osobu/rok je nejvyšší na světě. V ČR pije pivo cca 75 % mužů a 30 % žen.

 

Pivo a tloustnutí - mohu po něm ztloustnout?

Pivo obsahuje hořké chmelové látky, které člověka uklidňují a také podporují sekreci žluči, čímž příznivě ovlivňují trávení. Klidný a spokojený člověk lépe vychutná a stráví jídlo. Pivo také povzbuzuje chuť k jídlu. To má za následek vyšší příjem potravin, který může vést ke zvýšení tělesné hmotnosti. Po pivu samotném se tedy netloustne, ale po nadměrném požívání ostatních potravin ano. Podle výzkumů je riziko nadváhy u mírných pijáků piva nižší, než u abstinentů nebo silných pijáků. Pivo obsahuje 400 až 500 kilokalorií v 1 litru a je tak kaloricky chudší než např. jablečná šťáva, mléko nebo cola.

 

Co je zdrojem energetické hodnoty piva?

Pivo je nutriční nápoj díky sacharidům (10 % denní spotřeby v 1 l nápoje = cca 400 - 500 kcal v 1 l nápoje), přítomným vitaminům, bílkovinám, flavanoidům i významného množství minerálních látek, zejména draslíku.

 

Je pivo zdravé pro tělo?

Pivo je nápoj, který je sám o sobě zdravější než voda, jen v nadměrném množství může působit škodlivě. Pivo obsahuje mnoho vitaminů a dalších látek, které při střídmé konzumaci může působit příznivě proti vzniku atherosklerózy. Při spotřebě 1 l piva denně si člověk pokryje zhruba 20 % denní potřeby vitaminu B2, 35 % vitaminu B6, 50 % niacinu a 25 % kyseliny pantothenové. Jeden litr piva obsahuje v průměru 200 mg biologicky aktivních látek. Rozumné pití piva do 1 až 2 litrů denně přispívá k vyšší hladině vysokodensitního, tzv. HDL cholesterolu v krvi, který působí proti kornatění tepen, přitom hladina celkového cholesterolu v krvi se nemění. Rozumná konzumace piva snižuje stres, podporuje krevní oběh, snižuje riziko srdečních onemocnění, snižuje vysoký krevní tlak. Pivo je nápoj, který obsahuje malé množství alkoholu (0,5 - 5 %). Pivo je určeno k tomu, aby je lidé pili pro chuť , pro radost a pro lepší trávení nikoliv proto, aby se opíjeli. Při pití rozumného množství piva je možné využít jeho pozitivních účinků na organismus a nenechat je přebít negativními účinky nadměrného množství alkoholu.

 

Odbourávání alkoholu z těla (organismu) - tabulka, kdy
- za jak dlouho mohu řídit automobil po vypití piva?

Až dojde k úplnému vystřízlivění, tedy vaše tělo rozloží všechen alkohol. Náš zákon stanovuje nulový limit alkoholu v krvi pro řízení motorových vozidel. Pro řidiče vyrábíme speciální nealkoholické pivo Radegast Birell. Odbourávání alkoholu v lidském těle je individuální a závisí na celé řadě věcí. Kromě pohlaví, tělesné hmotnosti má vliv i momentální zdravotní stav, stupeň únavy a řada dalších faktorů. Proto lze pouze orientačně odhadnout dobu, kdy hladina alkoholu klesne na 0,0 promile. Doba, kdy již můžete usednout za volant, také závisí na rychlosti, kterou jste pivo (popř. piva) vypili. Jestli během půl hodiny nebo během 2 hodin. Přesná doba se zdá zjistit pouze testem na alkohol. Čím silnější člověk, tím pomaleji alkohol odbourává. 

Orientační doba odbourání alkoholu (piva) z organismu
Muž (80kg) Žena (60kg)
Pivo 10° 2:10 hodin 3:50 hodin
Pivo 12° 2:50 hodin 4:30 hodin

Obsahuje mok ženský hormon estrogen?
V jakém množství je v pivu obsažen?

Pivo obecně obsahuje látky podobné hormonům, které se nazývají izoflavanoidy, které mají slabé estrogenní účinky. Jejich vliv na lidský organismus se dosud studuje. Předpokládá se, že by do určité míry mohly zvyšovat nebo potencovat úroveň tohoto typu lidských hormonů, hrajících významnou roli v metabolismu vápníku zejména u žen po menopauze, tj, do určité míry bránit odvápnění kostí -osteoporóze. Jejich koncentrace je velmi nízká, např. u piva Pilsner Urquell je suma těchto látek cca 20 nmol/l. Ostatní české ležáky mají koncentraci ještě podstatně nižší, kolem 5 nmol/l.

 

Jak se alkohol odbourává a do těla vůbec dostává?

Asi pětina alkoholu se vstřebává v žaludku, zbytek ve střevech. V krvi se objeví již za 5 minut po požití. Etylalkohol se rozkládá na acetaldehyd, který játra mění na kyselinu octovou. Ta se ve tkáních složitými pochody mění na vodu a oxid uhličitý. Těmito pochody se vyloučí asi 90 % alkoholu z těla, asi 3 % se vylučují močí, až 7 % plícemi - dechem, nejméně kůží. Vylučování alkoholu z těla trvá 10 - 12 hodin, ale někdy až 24 hodin.

 

Pivo a těhotenství - může pít pivo těhotná žena?

Lékaři to nedoporučují. Škody, které může alkohol způsobit plodu, byly odhaleny teprve nedávno. Požití více než dvou skleniček piva denně (více než půl litru) zvyšuje pravděpodobnost poruch plodu jako je rozštěp rtu, srdeční vady, abnormální vývoj končetin, nižší inteligence, nízká porodní váha. Máte-li přesto chuť na pivo, neodříkejte si je a zkuste nealkoholické pivo Radegast Birell. Osvěží organismus a neovlivní ani vaši mysl ani neohrozí vaše budoucí dítě. Je však nutno jej konzumovat s mírou, protože i Radegast Birell obsahuje minimální množství alkoholu.

 

Je pivo vhodné pro sportovce a při sportu?

Nealkoholické pivo mohou pít i sportovci. Má vhodnou tzv. osmolalitu, tzn., že je v podstatě isotonickým nápojem, má zhruba stejný osmotický tlak jako krev, a také poskytuje "rychlé kalorie" - je vhodné k doplnění energie po sportovním výkonu. Pivo umožňuje vysoce účinnou látkovou výměnu, obsažené látky se v organismu zužitkují bez vedlejších přeměn snadno a rychle. Je velmi snadno stravitelné. Je důležitým zdrojem vitaminů. V pivu je přítomno značné množství iontů draslíku, hořčíku, fosforu a dalších stopových prvků, takže může být označeno jako iontový nápoj.

 


O alkoholu viz též web www.alkoholik.cz