Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Jídlo, strava Grep, grapefruit a zdraví - účinky, složení, vitamíny, flavonoidy

Sponzorované odkazy:

  • Luštitelské časopisy

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Grep, grapefruit a zdraví - účinky, složení, vitamíny, flavonoidy Email
Neděle, 31. březen 2013 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 34439x

grep-grapefruit-a-zdravi-ucinky-slozeni-vitaminy-flavonoidyGrapefruit neboli grep. Je kulatý, žluťoučký a vejde se přesně do dlaně. Přesto je tento stálý "sympaťák" zelinářských krámků (někdy pro těžší dobývání dužniny z vnitřku ovoce) občas přehlížen. A to neprávem. Grapefruit totiž dodá tělu energii, spoustu vitamínů a také energie.

___

___

První grapefruit objevili evropští boťanikové v 17. století na karibském ostrově Barbados a dali mu poetické jméno "citrus paradísi", což znamená rajský citrus. V té době ale sotva tušili, jaké má grapefruit úžasné schopnosti. Spíše než plody je možná uchvátil strom, na kterém "žluté koule" rostly. Byl 4-25 metrů vysoký s pronikavě vonícími bílými květy a překvapivou úrodou - 500 až 700 grapefruitů za rok, což váhově odpovídá 6 metrákům ovoce.

 

Složení grapefruitu, co obsahuje grep

Dnes grapefruit nepatří mezi zrovna populární ovoce, a to hned ze dvou praktických důvodů špatně se loupe a kvůli vysokému obsahu chininu je nahořklý, takže nelahodí mlsným jazýčkům. Pokud se ale dostanete přes tyto počáteční nesnáze, získáte z grapefruitu spoustu bonusů: ať už jde o vitamin C, B1 a K nebo o pořádnou porci flavonoidů, jimiž je grep napěchován.

 

Grep jako prevence?

Grep napomáhá vašemu zdraví: zvyšuje obranyschopnost organizmu, aktivuje krevní oběh, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a jeho časté pojídání je zároveň i prevencí proti rakovině plic, žaludku a prostaty. Pokud si dáte grapefruitovou šťávu, snížíte riziko ledvinových kamenů.

 

Nejezte jej s cukrem

Konzumace grepu není žádná slast, ale určitě odolejte pokušení užít si citrus ve spojení s cukrem. Bohužel jde o "vražednou kombinaci", která způsobuje kvašení v žaludku, což se může projevit zažívacími obtížemi.

 

Sladší varianta ovoce - červený grep

Pokud je pro vás grep příliš hořký, dávejte přednost těm sladším s červenou dužinou. Dobrou alternativou grapefruitu je i pomelo, které se jí stejným způsobem jako grep - jednotlivé měsíčky se musí zbavit blanek.

 

Grapefruit potlačuje činnost jaterního enzymu CYP3A4 a tím snižuje odbourávání léků v těle

Pojídání grapefruitu má i svou odvrácenou stránku - citrus totiž potlačuje činnost jaterního enzymu CYP3A4, který odbourává některé složky medicínských preparátů, proto není vhodné, abyste konzumovali grapefruit, berete-Ii antidepresiva, antibiotika, léky na srdce, pilulky na snížení krevního tlaku.

Pozor: Grep není ideálním ovocem ani pro ženy, které berou orální hormonální antikoncepci, protože toto ovoce její účinky tlumí.

 

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny