Příjemnou noc, dnes je středa 17.4.2024, svátek slaví Rudolf, zítra Valérie.

Co zdravého dát na vánoční stůl - tipy

zdrave-potraviny-na-vanocni-stul

zdrave-potraviny-na-vanocni-stul
Jak je známo, česká strava je hodně tučná, slaná a kalorická. Co tedy dát na stůl? Tato stránka vám poradí které zdravé laskominy připravit pro sebe či ostatní a řekne proč a v čem jsou zdravé například ořechy, čokoláda, jablka, banány, ananas, kokos či svařené víno (svařák).

____
___


Jste přesvědčení, že o svátcích se jedí jen sladká, smažená a jinak nezdravá jídla? Určitě ano, ale můžete je doplnit o dobroty, jež naladí chuťové buňky i organismus. Těžko si budete o Vánocích odříkat a místo salátu si asketicky vařit pohanku. Přesto je spousta jídel, která k nejkrásnějším svátkům patří, jsou výborná, a navíc zdravá.


Ořechy - lék na nervy i cukrovku

Bez nich si neumíme představit nejen vánoční pouštění lodiček, ale ani nazdobený stůl. Pokud alespoň chvílemi budete zobat místo cukroví ořechy, snížíte riziko vzniku cukrovky až o osm procent. Hladinu krevního cukru totiž pozitivně ovlivňuje podzemnice olejná - tedy arašídy či buráky. Ale tím přednosti ořechů nekončí. Dodávají tělu vápník, díky obsahu hořčíku zmírňují stres (ideální jsou pistácie a para ořechy) a chrání srdce a prospívají krevnímu oběhu. Odborníci tvrdí, že pokud budete pravidelně jíst zhruba dvacet gramů ořechů týdně, snížíte rizíko vzniku srdečního infarktu o desetinu. Navíc je tato pochoutka plná železa, takže pomáhá zahánět únavu. Jediná nevýhoda ořechů je vysoký obsah tuků. Ale pokud je budete jíst rozumně, vašemu tělu rozhodně prospějí.


Čokoláda proti stárnutí

Budete-li o Vánocích mlsat kvalitní čokoládu, nabudíte mozek k dokonalému výkonu a zpomalíte přirozené stárnutí těla. Kakaové boby totiž likvidují volné radikály,  které ničí pleť, vlasy, nehty i celý organismus. Kromě toho čokoláda pomáhá při růstu svalové hmoty, posiluje cévní stěny a vylepšuje jejich zásobování krví, Krátkodobě dokáže zahnat bolest hlavy a díkyendorfinům, jejichž tvorbu podporuje, vám zaručeně zvedne náladu. Samozřejmě není dobré sníst tabulku na posezení, ale sem tam si zobnout je zdravé.


Jablka - detoxikační bomba

Podle nejnovějších měření obsahují jablka pětkrát více antioxidantů, než se dosud uvádělo. Čistí organismus a odplavují z něj toxinya nebezpečné látky. Kromě toho má toto tradiční ovoce protirakovinové účinky, zvyšuje imunitu, snižuje hladinu špatného cholesterolu a pomáhá při potížích s trávením. Polyfenoly vjablkách zpevňují cévní stěny a podporují vstřebávání vitaminu C. Ne nadarmo naše babičky říkaly, že stačí jedno denně a není třeba doktora. 


Banány pro dobrou nálad

Osahují tři druhy přírodního cukru - cukrózu, fruktózu a glukózu kombinovanou s vlákninou, stačí tedy dva banány a máte energii na devadesátiminutové cvičení. V tomto ovoci je aminokyselina tryptophan, kterou tělo přeměňuje na serotonin, takže vám banán dokáže po pár minutách zvednout náladu. Kromě toho snižuje tlak, zlepšuje výkonnost mozku, léčí žaludeční vředy a zmírňuje premenstruační syndrom. Vitaminy B6, BI2, draslík a magnezium obsažené v tomto ovoci umějí pomoci s odvykáním kouření, protože snižují abstinenční příznaky způsobené nedostatkem nikotinu.


Svařené víno - elixír pro zahřátí

Zvlášť červené obsahuje polyfenoly, které působí antioxidačně a protizánětlivě. Mírné popíjení svařeného (nebo i studeného) vína působí na cévní systém a snižuje výskyt kardiovaskulárních onemocnění.

Víno navíc ničí volné radikály, jež poškozují buňky a způsobují nemoci a stárnutí. Ale pozor! Alkohol také urychluje vylučování některých vitaminů. Skořice má schopnost rozproudit krev v žilách a zahřát organismus při zimních mrazech. Pokud si svařák tímto kořením ochutíte, snížíte riziko rakoviny.


Ananas čistí tělo

Kombinace betakarotenu, vitaminu C, síry a bromelainu z něj dělá úžasný detoxikační prostředek. Protože zároveň brání nadměrnému zadržování vody v těle a stimuluje její vylučování, zabraňuje otokům a podporuje růst svalové hmoty. Ananasová kůra je skvělou prevencí civilizačních chorob (například rakoviny nebo arteriosklerózy). Navíc si díky tomuto ovoci můžete udržet štíhlou postavu i během Vánoc. Ananas totiž pomáhá z těla vylučovat nadbytečné tuky a zlepšuje jejich spalování.


Kokosové ořechy - pro pevné kosti a svaly

Jsou plné minerálů, hlavně hořčíku, kterého obsahují.vlc než maso, mléko nebo vejce. V kombinaci s vápníkem a fosforem pomáhají tyto látky při odvápnění kostí, osteoporóze, bolestech kloubů, zad i svalových křečích. Ideální je jíst dužinu nebo pít kokosovou vodu