Dobré dopoledne, dnes je středa 24.7.2024, svátek slaví Kristýna, zítra Jakub.

Sdílené kojení dětí různých matek - výhody, nevýhody pro dítě

Sdílené kojení dítí různých matek - výhody, neýhody

Sdílené kojení dítí různých matek - výhody, neýhody
Tlak společnosti na to, aby ženy své děti kojily a upřednostňovaly mateřské mléko před umělým, je stále větší. Samozřejmě, že je mateřské mléko lepší než umělé. Ale pokud není přímo od biologické matky nebo z mléčné banky, je pro dítě příliš riskantní. I když jde o mateřské mléko od kamarádky, kterou velmi dobře znáte, nikdy opravdu nevíte, jak její mateřské mléko ovlivní vaše dítě, včetně vývoje mozku.

___

___

Když jste byly malé, půjčovaly jste si hračky, v pubertě pak šaty a boty. Teď si po společném obědě klidně přemalujete rty stejnou rtěnkou… A když máte obě děti, tak si je vzájemně hlídáte a vypomáháte si, jak můžete. A teď si představte, že by se kamarádka někde zdržela a její kojenec začal plakat hlady. Nakojila byste jej, když kojíte i svého potomka?

Stejnou otázku položili vědci z Ohijské státní univerzity 500 novopečeným matkám. Cílem studie bylo zjistit, jaké znalosti vůbec mají prvorodičky o mateřském mléku a zda by ho darovaly někomu jinému a nechaly své dítě pít cizí mléko.

Výsledky studie byly překvapivé. Ženy s vyšším vzděláním i příjmy si uvědomovaly důležitost kojení, proto by byly schopné za určitých podmínek zvážit odebírání mléka od cizí ženy a darovat přebytky svého mléka pro potřebné. Čtyři procenta dotazovaných žen mléko buď darují, nebo jej používají, u téměř poloviny z nich jde o mléko od příbuzných a přátel.

 

Návrat kojných?

Ano, čtete správně. Ty ženy buď kojily dítě své kamarádky nebo příbuzné, nebo to někdo jiný dělal pro ně. Podle Diany Spatzové, profesorky perinatálního ošetřovatelství na univerzitě v Pennsylvánii, to není tak překvapivé. Spatzová pravidelně pořádá semináře pro kojící maminky a několik účastnic se již přiznalo, že občas nakojí cizí dítě, které mají v péči. „Kojné byly vždy součástí určitých komunit a jejich výskyt opět stoupá,“ uvedla Spatzová. Podle ní požádá většina žen o pomoc přítelkyni či příbuznou, když jsou nemocné nebo mají sníženou produkci mléka z jiného důvodu. „Ženy, které znají výhody a důležitost mateřského mléka a rizika kojenecké výživy, mají pocit, že pro jejich dítě je lepší volba, když je projednou nakojí jiná žena,“ prohlásila Spatzová.

 

Je to bezpečné a zdravé?

Až 27 procent žen, které už někdy přijaly mléko od cizí ženy, vůbec nepřemýšlelo nad bezpečností takového jednání. „Může jít o docela riskantní počínání, a to i v případě, že mléko pochází od přítelkyně či příbuzné,“ tvrdí expertka na zdraví žen Jennifer Widerová. Mateřské mléko je tělesná tekutina a jako takové může být nosičem různých chorob, jako je hepatitida, HIV a další pohlavně přenosné nemoci. „Také škodlivé látky z léků, kofeinu či alkoholu se mohou do těla novorozence dostat právě mateřským mlékem a poškodit jeho vývoj. Nemůžete spoléhat na to, že všechny ženy jsou stejně zodpovědné jako vy, když kojí své dítě,“ poukazuje na důležité faktory Widerová.

Neonatoložka a profesorka pediatrie Kristi Watterbergová upozorňuje na souvislost mezi kojením cizími ženami a krevními transfuzemi. I tady hrozí riziko přenosu různých vážných nemocí, když dárce není vyšetřený a trpí nějakou chorobou, ke které se nepřizná. Je možné, že vaše kamarádka či příbuzná trpí něčím, k čemu se nikdy nepřizná, protože je jí to trapné. Vůbec nemusí jít o pohlavně přenosnou chorobu, pro kojence mohou být rizikové i další nemoci.

České maminky by měly navíc vědět, že kojení cizí ženou je u nás zákonem zakázané. Dítě samozřejmě může přijmout mateřské mléko od cizí ženy a je to běžná praxe především v porodnicích. Tady jde ale o mléko odebírané a prověřované podle velmi přísných kritérií, které navíc prochází pasterizací.

Nejde ale jen o choroboplodné zárodky. Vliv na kvalitu mléka mohou mít dokonce i rozdíly ve stravě. Například pokud vaše kamarádka pije pravidelně o jeden šálek kávy více než vy, kofein v jejím mateřském mléku bude mít vliv na vaše dítě, které bude mít problémy s usínáním a bude kvůli tomu nervózní.

 

A co psychika dítěte?

Kojení cizí osobou může také dítě zmást. Vždyť kojení patří k těm nejintimnějším činnostem a vytváří velmi důležitý vztah mezi matkou a jejím dítětem. Pokud budou jedno dítě kojit dvě ženy, může to narušit vztah mezi dítětem a matkou a zároveň posílit pouto dítěte k cizí ženě.

Ale situace může být složitá i pro matku. Pokud se rozhodne nechat cizí ženu, aby nakojila její dítě, a pak zjistí něco, co se jí nebude líbit (ať už jde o anamnézu nebo dietní prohřešky dané ženy), dostane se do stresující situace. Pak už totiž není žádné cesty zpět, dítě už bylo nakojeno a mléko vypilo.