Dobré dopoledne, dnes je pondělí 22.7.2024, svátek slaví Magdaléna, zítra Libor.

Příprava na první školní den - nákup potřeb se školáčkem, plánování, motivace a aklimatizace na životní změnu dítěte

První dny a týdny ve školních škamnách bývají náročné pro děti i rodiče. Jak lze hladce vklouznout do kolotoče povinností? Prázdninový čas neúprosně končí a kluky a holky zase čeká nasávání vědomostí. Přechod do školního režimu z rozvolněného léta, kdy večerka byla spíš věcí domluvy, domácí úkoly zakázané slovo a o ranním vstávání nikdo nechtěl ani slyšet, není snadný.

__

__

Psychologové tvrdí, že školákům trvá až měsíc, než se zajedou ve všednodenním rytmu. Rodiče by se proto měli během prvních dní obrnit trpělivostí. Zároveň musejí dětem připomenout, že tu nejsou jen na podepisování žákovské, ale aby jim pomohli překonat těžkosti. Jak tedy úspěšně odstartovat do nového školního roku?


AKLIMATIZACE: Ideálně by měla probíhat poslední dva týdny prázdnin, ale většinou stačí jen pár dní na zklidnění. Vyvarujte se pozdních příjezdů poslední prázdninový večer - jakkoli by počasí lákalo využít pobyt v přírodě do poslední minuty. Zbrklý start do školního roku by byl krušný pro všechny.


OBNOVA VÝBAVY: Vezměte dítka na nákupy, aby si školní potřeby vybrala sama. Pořizování per, penálů a bačkor jim připomene, že zase nastává školní etapa. Možná se s vlastnoručně vybranými pomůckami budou o chlup víc těšit zpátky do lavic.

 

PLÁNOVÁNÍ: Stanovte si s potomkem cíle pro nastávající školní rok. Popřemýšlejte, jaké bude navštěvovat kroužky (pamatujte, že méně je mnohdy více). Neopomeňte probrat ani očekávaný prospěch. Známky nechte stranou. Spíš si řekněte, na který předmět by se potomek měl zaměřit, protože vloni výsledky neodpovídaly jeho schopnostem. Vize malé odměny v pololetí jeho úsilí jistě jen prospěje.

 

MOTIVACE: Dětem se do trápení mozkových závitů přirozeně nechce, a tak byste jim při každodenních činnostech měli ukazovat, jak jsou důležitá písmenka i počty. Na nákupu je nechte spočítat peníze, při vaření odvážit suroviny. Pro odrostlejší školáky jsou rodiče spíš průvodci vzděláním. Podporujte je v mimoškolních aktivitách a hlavně se o dění ve škole stále zajímejte. Díky tomu pochopí, že vzdělání je pro vás důležité, a budou ho za podstatné považovat též vaše ratolesti.