Dobrý večer, dnes je středa 21.2.2024, svátek slaví Lenka, zítra Petr.

Porod dvojčat a možné komplikace, výchova dvojčat

porod-dvojcat-komplikace-vychova-dvojcat-informace

porod-dvojcat-komplikace-vychova-dvojcat-informace
Jste těhotná a lékař vám právě oznámil, že čekáte dvojčátka? Co vás všechno čeká, jak bude probíhat těhotenství, porod a následně výchova? Vícečetných těhotenství stále přibývá - a to hlavně díky asistované reprodukci (IVF, in vitro fertilizace). Dva plody v děloze s sebou přinášejí radost a očekávané dvojnásobné štěstí, ale také možnost nejrůznějších komplikací nejen v těhotenství, ale i při porodu.

___
___


Víceplodová těhotenství patří téměř vždy k rizikovým. Proto jsou těhotné ženy pečlivě sledovány, aby se komplikacím předešlo. Jak říká gynekoložka MUDr. Martina Hourová, běžně se dvojčata vyskytují na 80-90 porodů, z IVF (umělého oplodnění) však vychází jako vícečetné zhruba každé čtvrté těhotenství! Častěji se rodí dvojčátka vícerodičkám a starším ženám, dokonce existují genetické dispozice (z matčiny strany). Čekáte-li dvojčata, je nutné rozlišit, zda jsou jednovaječná, nebo dvojvaječná. Ta jsou 4x častější.


Diagnostika dvojčat

"Že čekáme dvojčátka nám řekl můj gynekolog ve 12. týdnu. Byl to trochu šok, doma jsme už jedno dítě měli, ale nakonec jsme byli rádi. Těhotenství sice bylo rizikové, naštěstí jsem ve 37. týdnu porodila zdravé holčičky," říká Veronika K. (35) z Domažlicka. Dvojčátka je možné spatřit na ultrazvuku již v 8. týdnu, ale životaschopnost obou plodů se obvykle potvrdí až kolem 12.-14. týdne těhotenství. "Diagnostika dvojčat je dnes doménou ultrazvuku, kdy se již při prvních vyšetřeních musí jasně odlišit jedno- a dvojvaječné gemini, respektive určit počet plodových váčků, zda se jedná o dvojčata s oddělenými obaly, placentami, či zda mají společný amniální vak a společnou placentu. Tato dvojčata jsou rizikovější a musí se intenzivně sledovat." vysvětluje MUDr. Hourová. Sledování jednovaječných dvojčat patří vždy do rizikové poradny na klinické pracoviště, ostatní dvojčata se mohou sledovat u praktického gynekologa. "Měla by ale být předána dříve do prenatální poradny na klinické pracoviště, optimálně po 32. týdnu gravidity. Záleží vždy na zkušenostech a přístrojovém vybavení ambulantního gynekologa. Ještě před několika lety se těhotné s dvojčaty preventivně hospitalizovaly, dnes se to již nedělá." dodává lékařka.


Porod dvojčat - průběh

Stejně jako celé těhotenství, i porod dvojčat je specifický. Při rozhodování, zda rodit přirozenou cestou nebo císařským řezem, vždy hraje roli individuální situace, faktory týkající se průběhu těhotenství, celkový stav rodičky a plodů a samozřejmě také zkušenosti porodníka. Císařským řezem se dnes rodí kolem 50% dvojčat, ale snahou je pokud možno rodit spontánně. Vaginální porod je možný u dvojčátek, která jsou obě hlavičkou dolů, případně když je první dvojče (které je v pánvi uloženo níže) dolů hlavou a druhé koncem pánevním. Dále je samozřejmostí, aby pracoviště, kde těhotná žena rodí, bylo vybaveno kardiotokografickým monitorem se dvěma sondami a mohly se tak snímat ozvy obou plodů současně. A jaký je hlavní rozdíl při porodu dvojčat? Kromě matky je nutné sledovat oba dva plody. Po porodu plodu A (tak se nazývá miminko, které přichází na svět jako první) se nerodí placenta. Pupečník se podváže a nechá volně viset, teprve pak se rodí plod B. Druhé dítě by mělo přijít na svět co nejrychleji, protože hrozí předčasné odlučování placenty. Většinou by to mělo být do 30 minut od porodu prvního miminka - během této doby je druhé dvojčátko monitorováno a případně se ověřuje jeho poloha ultrazvukem. Někdy je nutné porodit druhý plod císařským řezem (při výhřezu pupečníku, předčasného odloučení placenty atd.). Více než polovina dvojčat se narodí před 37. týdnem těhotenství.



Maminka dvojčat

Začátky pro vás jistě budou těžké, ale pokud jste byla zodpovědná, pak jste se už v těhotenství na vyšší fyzickou a psychickou zátěž připravila. Náročné plánování je téměř podmínkou, abyste vše zvládla. Všechno chce dobrou organizaci, a pokud si nebudete vědět rady, můžete se obrátit na kluby dvojčat, které najdete po celé republice (www.dvojcata.cz). Přemýšlíte už teď jak je vychovávat? Zda děti rozdělovat, nebo naopak stmelovat? Oblékat je do stejného, nebo odlišného? Jak říká psycholožka Tereza Beníšková, výchova by měla být v zásadě stejná jako u jedináčků či dětí narozených po sobě. Měli byste svá právě narozená dvojčátka vychovávat s láskou, důstojností, ale také s disciplínou. Snažit se, aby z nich vyrostli skvělí lidé a vy abyste tu náročnou dobu přežili psychicky a fyzicky v pořádku.

Ovšem nemyslete si - pokud se vám právě teď narodila dvojčátka, přece jen bude jejich výchova jiná, než kdybyste vychovávali jedno dítě. Dvojčata většinou prožívají všechno spolu, naváží se na sebe, druhé dvojče se většinou stane tím nejbližším člověkem na světě.

"Dvojče objevuje svět se sourozencem po boku, sdílí s ním radosti, frustrace i zklamání. S ním čelí například naštvání rodičů, s ním zažívá první boje o moc i drobné náznaky toho, že mu není dobře, že se u něj začíná něco dít, ačkoli okolí si toho všimne až mnohem později. Mezi dvojčaty opravdu bývá velmi silný vzájemný vztah, ale není to žádná magie, jen silné napojení se jednoho na druhého a důkladná znalost toho druhého." říká psycholožka.

"Nejtěžší období ve výchově pro nás byly první týdny dětí a pak doba zhruba mezi 1,5 a 2 lety, kdy kluci začali běhat, nechtěli už být v kočárku aještě moc neposlouchali, takže byli sami sobě nebezpeční," říká šestatřicetiletá Simona z Prahy. Od počátku budete muset řešit konflikty, ale zároveň byste se měli snažit, aby si dvojčátka neubližovala (aspoň ne moc), aby si půjčovala věci a vycházela spolu. Nečekejte však, že budou hned a pořád jen kamarádi - občas se pohádají, poperou, to je normální. Vy se pak jen snažte, aby jejich bojůvky byly bez podrazů a probíhaly fér - pak teprve trestejte.

Řešíte jak co nejspravedlivěji rozdělit lásku mezi identická dvojčata? Neřešte to - láska se přece nemusí dělit. Mateřské (i tátovské) srdce je dost velké pro všechny děti. "Rodič mívá velmi rád každé ze svých dětí a každé jinak. V určitém období života mívá blíž kjednomu z dětí, v jiném zase ke druhému, to je přirozené. Neznamená to ovšem, že když se přidájednomu, ubude druhému." říká magistra Beníšková.

Čeho budete mít málo nebo omezeně, je čas a pozornost. V tom se samozřejmě výchova dvojčátek liší. "Proto je třeba zkusit spravedlivě rozdělit tyto dvě ,komodity' mezi obě děti. Nevěnovat se převážně jen jednomu a na druhého zapomínat. Bývá to těžké, někdy si jedno z dětí pozornost ,vykřičí', pořád rodiče upoutává, pořád s ním jsou nějaké starosti a je třeba něco řešit, takže na to druhé, klidnější, se zapomíná. Ale i nenápadnější dítě potřebuje pozornost. Zkuste si někdy udělat čas pro každé dvojče zvlášť, aby dítě mělo v tu chvíli rodiče jen samo pro sebe." dodává psycholožka.


Mgr. Ivana Ašenbrenerová odborná spolupráce:
MUDr. Martina Hourová
gynekoložka, www.hourova.cz
Mgr. Tereza Beníšková
psycholožka, vedoucí pedagogicko-psychologické poradny v Kadani
www.pppuk.cz


TIP:
Dětské tepláky a jiné dětské oblečení za nízké ceny.