Příjemnou noc, dnes je čtvrtek 13.6.2024, svátek slaví Antonín, zítra Roland.

Netradiční, neobvyklé jméno pro dítě – 100 tipů

netradicni_jmeno_novorozenec.jpg Rodiče dokážou svým dětem někdy dát opravdu netradiční jméno, s jehož vyslovením mohou mít potíže nejen jeho spolužáci v mateřských školkách. A co potom teprve matrikářky, které mají jméno zapsat. "Vzpomínám si, že asi před osmi lety rodiče chtěli dceru pojmenovat Winona.

Původ jména význam jména

 

 

O tom jsem měla pochybnost," říká Věra Kadlecová z matriky Městského úřadu v Jihlavě. "Samozřejmě, že oblíbené televizní seriály a filmy se do výběru jména hodně promítají," říká Božena Lusková z matriky Městského úřadu v Hradci Králové. Důkazem může být malá statistika: v rozmezí let 1991 až 2000 se v Česku narodilo přesně šest Esmerald, šedesát Nikit, sto čtrnáct Pamel nebo deset Ornell. Vtěch samých letech se u nás narodilo také jedenáct Antoniů, devětapadesát Kevinů, šest Armandů nebo šest Brandonů. Podivná jména však nejsou výsadou jen několika posledních let. Například v padesátých letech bylo módou dávat dětem ruská jména. Čas od času se vyskytla také dívka jménem Pětiletka. Existují lidé, kteří se jmenují Vinetue Chlupatý (literární postava se však píše jinak: Vinnetou), Pětiletka Koniprdová nebo Sergej Omrd. "Podivná jména jsme s kolegyněmi zapisovaly asi pětadvacet let," říká Jana Šimonová, která dlouho pracovala v archivu Českého statistického úřadu.

 

Zde je seznam netradičních jmen, která jsem asi na 20ti různých internetových stránkách posbíral. Věřím, že zanedlouho slibovaného čísla 100 jmen dosáhnu :) Jo a aby někdo neřekl, že některá jména upřednosťuji, jsou seřazena podle abecedy. Pokud najdete nějakou stránku s netradičními jmény, kde by byla jiná, než zde uvedená, budu rád, když mě na to upozorníte.

 


Neobvyklé jméno pro holčičku:

Neobvyklé jméno pro chlapečka:

Adina

Agatha

Amelia

Amorie

Anamika

Angelika

Anita

Annie

Aviona

Avona

Dileandra

Elisabeth

Elisha

Esmeralda

Ezra

Jasmina

Jessica

Jorika

Kajetána

Kelly

Lara

Liliana

Lioness

Malgorzata

Malomilka

Maratóna

Meggie

Mejbelína

Mercedes

Merilyn

Merita

Mikrov

Nela

Nelly

Nicole

Nikita

Noemi

Ornella

Pamela

Patricie

Pětiletka

Polinéza

Roberta

Rusoslava

Sára

Sarah

Scarlett

Tina

Valentýna

Vanesa a Vanessa

Verona

Vivien

Vladěna

Winona

Xaverie

Zaira

Aaron

Abigail

Afro

Alan

Alfred

Andrej

Antonio

Armando

Armando

Artur

Axel

Bartoloměj

Benjamin

Bistro

Brandon

Carlost

Cory

Damian

Danny

Denis

Dorian

Eliáš

Elvis

Felix

Francesco

Gabriel

Gilbert

Herbert

Hugo

Isaias

Izmail

Jeremias

Joel

Joshua

Kassius

Kebab

Kevin

Kevin

Kristian

Lev

Lorant

Lucas

Lucián

Luka

Marián

Matyas

Max

Maxim

Maxmilian

Mikoláš

Milec

Nadan

Narcis

Nathan

Nicolas

Nikolas

Noah

Norbert

Oliver

Oskar

Prokop

Romeo

Ronald

Salvatore

Sebastian

Simon

Steven

Swain

Teo

Tibor

Tobiáš

Valerián

Viliam

Vsevolod

Xaver

Zachar

 

 

Jméno může být pro dítě i hororem aneb když se rodiče totálně zblázní (soupis jmen, která skutečně prošla matrikou):


Vinetue Chlupatý (pozn. literární postava se však píše jinak: Vinnetou!)
Pětiletka Koniprdová
Sergej Omrd
Věkoslav Šmikmátor
Anděl Oukrop
Joshua ZrzavýInspirace v netradičních jménech:

Pro inspiraci je dobré pořídit si v knihkupectví knihu JAK SE BUDE JMENOVAT, kterou napsala PhDr. Miroslava Knappová, CSc. V knize najdete další stovky jmen, která nejsou na této stránce.
SLOVÁCI DÁVAJÍ STÁLE NETRADIČNĚJŠÍ JMÉNA 

 

Stačí doložit, že jinde je jméno obvyklé

Proti minulosti mají nyní rodiče volnější ruce při výběru jména. Pokud si však přejí dát dítěti exoticky znějící jméno, musejí na matrice doložit, že existují země, kde se takové jméno používá, informovala Alena Koišová z ministerstva vnitra. Zakázáno je dát dítěti výstřední, hanlivé nebo směšné jméno.
"Kdysi nebylo možné zapsat zdrobněliny, ale už i to vypadlo ze zákona. Jedni rodičové se nemohli domoci, aby měli zapsanou Johanku. Podařilo se jim to, protože americké velvyslanectví jim dalo potvrzení, že v jejich zemi je to obvyklé jméno pro děvče," řekla vedoucí referátu matriky v Banské Bystrici Marta Čellárová. Po cizokrajných jménech sahají podle ní nejen rodiče, z nichž je jeden z jiného státu, ale i Slováci.
Matky a otce někdy inspirují i slavní lidé, známí sportovci nebo filmoví či seriáloví hrdinové. V košické čtvrti Šaca se tak například narodil jmenovec brazilského fotbalisty Roberto Carlos. Před pár lety se tam rozmohl trend dávat jména podle postav z telenovel jako Esmeralda či Rosalinda, prozradila Zlatica Fabová z místní matriky. "Jaký seriál právě běžel, takové jméno bylo v módě," poznamenala.
Jméno dcery hokejové hvězdy Žigmunda Pálffyho Saskia letos zase inspirovalo několikery rodiče v Bratislavě. "Od května, června už tu máme tři Saskie," uvedla vedoucí matriky v bratislavském Ružinově Miroslava Galajdová.

 

Ne vše je povoleno

Na matrikách však čas od času narazí i na požadavky, které nemohou akceptovat. Rodiče totiž chtěli pojmenovat svou ratolest i Ľudovít III. či Junior, prozradila Galajdová.
Netradiční žádosti však nechyběly ani za komunismu. "Když se v roce 1958 konala poslední spartakiáda, jeden rodič chtěl svou dceru pojmenovat Spartakiáda, ale to bylo v rozporu se zákonem," dodal jazykovědec Matej Považaj, který byl v té době členem komise, jež měla pravomoci ohledně jmen.
"Rodiče by měli dbát i na to, aby se křestní jméno jistým způsobem hodilo k příjmení a aby si neprotiřečila," řekl jazykovědec. Pamatuje období, kdy byly v oblibě "vinnetouovky" a někteří rodiče chtěli dát dětem jména jako Ribanna či Nšo-či.

 

Zvláštní jméno spíš uškodí

Psycholog Martin Miler zase upozornil, že rodiče mohou dítěti exotickým jménem někdy i uškodit. "Je to snaha nějakým způsobem se odlišit nebo jakoby ozvláštnit nebo udělat pro to dítě něco speciálního. Ale rodiče si často neuvědomují, že dítě bude spíš trpět, než že by z toho mělo nějaký užitek," konstatoval psycholog. Dodal, že v kolektivu dětí bývá jakákoliv odlišnost spíš potrestána, než že by byla přijímána. Problematické přitom podle něj může být i spojení nezvyklého křestního jména s typickým slovenským příjmením.
"Pokud je to jméno velmi nezvyklé a nepřijme jej společnost, ať už dětský kolektiv nebo společnost jako taková, musí se ten jedinec samozřejmě cítit zle," doplnila psycholožka Miroslava Muráriková.
V žebříčku nejčastěji dávaných jmen však loni vedla slovenská jména, i když ve srovnání s minulostí se už na prvních místech neobjevily klasické Ján, Jozef, Mária či Zuzana. Podle informací ministerstva vnitra do první dvacítky v minulém roce patřila jména Samuel, Jakub, Martin, Tomáš, Adam, Patrik, Viktória, Alexandra, Matej, Michal, Filip, Natália, Lukáš, Matúš, Sofia, Dávid, Peter, Kristína, Nina a Marek.

 


Zdroj:
MF dnes
novinky.cz