Dobré ráno, dnes je pátek 8.11.2024, svátek slaví Bohumír, zítra Bohdan.

Jak zajistit dětské hřiště na vaše sídliště nebo městskou část? Je to boj s byrokracií.

jak_vyrobit_zajistit_detske_hriste_na_sidliste.jpg"Buďte rády, dámy, že se s Vámi vůbec bavíme, jinde si to postavíme podle svého.", pokud vás dokáže odradit taková věta, do stavby nebo obnovy dětského hřiště se raději nezapojujte. Než si budete moci vyvěsit na prolézačce záda, tak budete mít poměrně slušnou "byrokratickou" kondičku.

jak vyrobit dětské hřiště  na zahradě

Desítky nočních e-mailů, marných telefonátů a na oplátku jen stěží uvěřitelné výroky z kompetentních míst: "Víte, tak namontujeme ty levnější prvky, co tak dlouho nevydrží, ale za pět let už budete mít děti odrostlé, tak Vám to může být jedno."

Člověku bez malých dětí těžko vysvětlíte, že dětské hřiště je věc celkem zásadní. Ve městě především. Když chybí, stěží děti zabavíte celé odpoledne. Když konečně stojí, je to radost. Nejen ta dětská, ale i pro vás příjemný pocit, že člověk přispěl k něčemu kloudnému, co slouží.

Nabízíme pár nápadů, jak se do výstavby či vylepšování dětských hřišť můžete zapojit. 

 

Co dělat, pokud chcete obnovit či postavit dětské hřiště pro nejmenší?

1. Zjistěte si, kdo spravuje hřiště ve vašem okolí. Když se nezačnete ozývat, máte velkou jistotu, že se stav hřiště nezmění. V ideálním případě by na hřišti měla být cedule s kontaktem na odpovědnou osobou a telefonním číslem, kam je možné oznámit závady. To je však spíše výjimkou, raději se zeptejte na informačním oddělení Vašeho městského či obecního úřadu.

2. Zavolejte odpovědnému správci a zeptejte se, jaké plány s hřištěm má, případně jakou má radnice koncepci dalšího rozvoje veřejných prostranství (hřišť, sportovišť). Nenechte se odbýt prvním úředníkem. Obrňte se asertivitou.

3. Spojte se s ostatními rodiči, pokud Vás odpověď neuspokojí, a žádejte městský úřad o vysvětlení (pro začátek e-mailem příslušným úředníkům a jejich šéfům). Vyjednejte osobní jednání se správcem oblasti a jeho nadřízeným, kde se chcete dozvědět, jaké plány má radnice s hřištěm.

4. Založte občanské sdružení (jednoduchý návod najdete na www.ecn.cz - postačí tři zakladatelé, kteří vytvoří stanovy a zažádají o registraci). Staňte se partnerem radnice, chtějte spolurozhodovat o podobě hřiště. Některé radnice jsou vstřícné a nabídnou občanům spoluúčast na vytváření podoby hřiště (například radnice Prahy 7 zorganizovala loni odpoledne, kde se občané mohli vyjádřit k budoucí podobě hřiště na Letné), jiné zvolí taktiku "mrtvého brouka" a zásadně Vám neřeknou nic konkrétního. Buďte trpěliví. Nepřestávejte se ptát, jak se věci mají. Chtějte znát termíny (zahájení rekonstrukce, doba trvání výběrového řízení).

5. Nabídněte spolupráci. Pokud někdo z rodičů má profesi (architekt, projektant, truhlář…), jejímž prostřednictvím mohou při realizaci či rekonstrukci hřiště pomoci, zapojte je. Určitě to bude rychlejší a za ušetřené peníze je možné pořídit více hracích prvků.

6. Předkládejte radnici své vlastní návrhy. Uspořádejte v rámci sdružení sbírku. Požádejte firmy a podnikatele v okolí o sponzorský dar pro vaše hřiště.

7. Obvolejte sami výrobce a dodavatele hřišť, nechte si zaslat katalogy, navrhujte a zajímejte se o podobu hřiště. (Navíc většina výrobců nabízí slevy - je dobré o nich vědět).

8. Žádejte informace o financování rekonstrukce. Ptejte se, jaké prvky, od jaké firmy a proč byly vybrány. Koneckonců radnice přerozděluje peníze i z vašich daní.

9. Medializujte váš případ v kterékoliv fázi, když máte pocit, že úředníci neplní to, co je náplní jejich práce. Nejlepší je obrátit se na redaktora média, které se věnuje lokálnímu zpravodajství, zatelefonovat mu a co nejkonkrétněji vysvětlit stávající situaci.

10. Nepřestávejte doufat, že hřiště bude jednoho dne skutečně postaveno/opraveno. Stojí to za to.

Kontakty:

Občanské sdružení Zelený pruh se podílelo na obnově dětských hřišť v Praze 4 Braníku, www.zelenypruh.cz. Další podobné projekty podporuje mimo jiné Nadace Partnerství prostřednictvím programu Veřejná prostranství, www.nadacepartnerstvi.cz.

 


Zdroj:
http://pmatky.ecn.cz/