Dobré ráno, dnes je úterý 28.5.2024, svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián a Maxim.

Jak se dělají děti - co odpovědět dítěti pokud se zeptá?

jak-reagovat-na-otazku-jak-se-delaji-deti

jak-reagovat-na-otazku-jak-se-delaji-deti
Zájem o lidské tělo začnou děti projevovat zhruba ve věku dvou až čtyř let. Zajímá je, proč holčičky mají "pipinku" a chlapečkové "pindíka", proč má máma prsa a táta je nemá. Logicky přijde na řadu i záležitost "dělání miminek". Často v souvislosti s očekávaným narozením sourozence.

___
___


Jak reagovat na otázku jak se dělají děti

  • Především si uvědomte, že otázka je naprosto přirozená - dítě není "zkažené" ani nenorrnální, když se na to ptá. V žádném případě se nevyhýbejte odpovědi, a už vůbec ne slovy: "Tomu bys ještě nerozuměl. Vysvětlím ti to, až budeš větší."

  • Neuchylujte se k otřepaným báchorkám o čápech ani kjiným podobným nesmyslům. Řekněte v zásadě pravdu. Ne úplně celou a vhodným způsobem.

  • Uvědomte si, že dítě vás svou otázkou nežádá o zasvěcení do tajů sexuality. Odpovězte mu proto pouze na to, nač se ptá.
    Dotaz zní napřílad: "Kde jsou miminka, než se narodí?" Odpověď: "V mámině bříšku." Následuje-li: "A kde se tam vezmou?", řekněte prostě: "Uhnízdí se tam, když se mají máma s tátou rádi."

  • Mluvte jednoduše, spíše stručně, pro dítě srozumitelnými slovy.

  • Nedávejte najevo žádné rozpaky, neobestírejte téma tajemstvím. Také dítě nevyděste popisem porodu. Vysvětlete, že z mámina bříška pomůže miminku pan doktor.