Dobré dopoledne, dnes je středa 17.4.2024, svátek slaví Rudolf, zítra Valérie.

Jakou barvou vymalovat místnost, pokoj nebo byt - barvy a psychika

jakou_barvou_vymalovat_kuchyn_obyvak_loznici_predsin_chodbu.jpgDnes snad již nikdo nepochybuje o tom, že barvy mohou mít vliv na naše zdraví a duševní rozpoložení a že mohou ovlivňovat nejen naši náladu, ale také například proces učení, schopnost se soustředit, aktivitu, chuť k jídlu apod. Barvy v bytě tedy hrají významnou roli v tom, jak se doma budeme cítit.

jakou barvou vymalovat kuchyň ložnici obývák obývací pokoj chodbu záchod koupelnu lodžii sklep půdu salónek salón

Při výběru barev do svého bytu můžeme dát klidně prostor své kreativitě a fantazii. Vliv některých barev na psychiku a zdraví vůbec je již dnes ovšem vědecky dokázán, a proto bychom neměli opomíjet odborné rady. Je taky dobré si uvědomit, že ve zvolených odstínech barev budeme trávit celé dny a měsíce, než se rozhodneme opět byt vymalovat, a proto je dobré si před definitivním rozhodnutím vše dobře promyslet.
 

Barvy a prostor

Barvy obecně dělíme do tří skupin, a to na barvy studené (modrá zelená, fialová), barvy teplé (červená, oranžová, žlutá, hnědá) a barvy neutrální (černá, šedá, bílá). Zatímco studené barvy jsou prostorotvorné a místnost opticky zvětšují, teplé barvy naopak místnost opticky zmenšují, čímž jí dodávají na útulnosti. Pokud se rozhodujeme pro výmalbu malé místnosti, měli bychom volit spíše ze studených odstínů a místnost posléze zútulnit vhodně zvoleným druhem nábytku a doplňků. Naopak v rozlehlé místnosti se budeme cítit lépe, pokud ji vymalujeme některou z teplých barev, což obyvatelům dodá pocit bezpečí.
 

Jaké barvy pro jakou povahu?

Volba barev je důležitá nejen z hlediska prostorového vnímání, ale také z hlediska naší aktivity, duševní vyrovnanosti a psychického uvolnění. Za nejvíce aktivní je považována barva oranžová, následuje žlutá, červená a purpurová. Naproti tomu studené barvy mají spíše uklidňující účinky. Mezi ně řadíme modrou, zelenomodrou, zelenou a fialovou.
Teplé barvy jsou proto doporučovány pro mírnější a pasivnější povahy, které potřebují spíše povzbudit k aktivitě. Ale pozor, všeho moc škodí a pokud to s teplými barvami přeženeme, mohou nás posléze dráždit až rozčilovat. Lidé s výbušnou povahu, kteří potřebují ve svém bytě nalézt psychickou rovnováhu, by měli volit naopak z odstínů studených barev. Ale ani s nimi bychom to neměli přehánět, abychom se v prostoru necítili příliš utlumeni až znuděni, nevhodné barvy v bytě mohou vést až k depresím.

Jiná do koupelny, jiná do obýváku

Při volbě vhodné barvy je samozřejmě také rozhodující, pro výmalbu které místnosti ji chceme použít. Jiná barva je doporučována do koupelny, a jiná třeba do jídelny. Například modrá barva je mírná a uklidňující, vede k rozjímání a má spíše melancholický nádech. Lze ji použít především do ložnic, ale také do koupelen. Nepatří však do obývacích pokojů, jídelen či pracoven.
Zajímavé účinky na lidskou psychiku má barva žlutá, jež je spojována s intelektem, stimuluje mozek a navíc napomáhá trávení. Je proto vhodná do kuchyní, jídelen, pracoven a dětských pokojů.
Podobné účinky má barva oranžová, která je obecně považována za veselou, povzbuzující komunikaci. Proto může být s úspěchem využita k výmalbě dětských pokojů, obýváků, jídelen a kuchyní.
 

Související odkaz: