Dobré ráno, dnes je sobota 13.7.2024, svátek slaví Markéta, zítra Karolína.

Zážehový a vznětový motor - video, princip, demonstrace, jaký je rozdíl mezi motory?

zazehovy_vznetovy_motor_video_animace_demonstrace.jpg Zapamatovat si jaký je rozdíl mezi Dieselovým vznětovým (Dieselovým) a zážehovým motorem může být pro normálního smrtelníka, který raději než by otevřel kapotu automobilu i pro obyčejné doplnění tekutiny do ostřikovače, raději navštíví autoservis, docela těžko zapamatovatelný. Tato stránka se pokusí zdůraznit rozdíly a ukáže animace, které rozdíl motorů ozřejmí.

___
___

Související odkaz:


Dieselový (Dieselův) vznětový motor - video, princip, schéma, demonstrace činnosti:

Dieselový - vznětový - motor - princip

 

 

zazehovy_motor_spalovaci_ctyrdoby.gif
zazehovy_motor_spalovaci_ctyrdoby.gif - zazehovy_motor_spalovaci_ctyrdoby.gif
Zážehový motor (čtyřdobý) - video, princip, schéma, demonstrace činnosti:

Zážehový čtyřdobý motor - princip

Zážehový čtyřdobý motor - animace

 

 

Složení motoru, připojení řemenů – vide:

Složení motoru, připojení řemenů (řemenic)

 

Rozdíl mezi zážehovým a vznětovým motorem:

Zážehový motor je spalovací motor, u něhož je směs paliva a vzduchu ve válci zapálena (zažehnuta) elektrickou jiskrou, kterou obvykle vytvoří zapalovací svíčka. Tím se liší od vznětového motoru, kde dochází k samovznícení vstříknutého paliva díky teplotě stlačeného vzduchu.

Velmi důležité je, že u zážehového spalovacího motoru používáme benzin, zatímco u vznětového naftu!

 

 


Pracovní fáze zážehového motoru

  1. sání - Píst se pohybuje směrem do dolní úvrati (DÚ), přes sací ventil je nasávána pohonná směs.
  2. komprese - Píst se pohybuje směrem do horní úvrati (HÚ). Oba ventily jsou uzavřené. Nasátá směs zmenšuje svůj objem, zvětšuje tlak a teplotu. Těsně před horní úvratí je směs zapálena elektrickou jiskrou
  3. expanze - Oba ventily jsou uzavřené. Směs paliva a vzduchu zapálená elektrickou jiskrou shoří. V pracovním prostoru válce se prudce zvýší teplota i tlak vzniklých plynů. Ty expandují a během pohybu pístu směrem dolů konají práci.
  4. výfuk - Píst se pohybuje směrem do HÚ. Výfukový ventil je otevřený. Spaliny z pracovního prostoru válce jsou vytlačovány do výfukového potrubí.

 

Pracovní fáze vznětového motoru

  1. sání - Píst se pohybuje směrem do dolní úvrati (DÚ), přes sací ventil je nasáván vzduch.
  2. komprese - Píst se pohybuje směrem do horní úvrati (HÚ). Oba ventily jsou uzavřené. Nasátý vzduch zmenšuje svůj objem, zvětšuje tlak a teplotu. Těsně před horní úvratí je do válce vstříknuto palivo.
  3. expanze - Oba ventily jsou uzavřené. Směs paliva a vzduchu zapálená samovznícením shoří. V pracovním prostoru válce se prudce zvýší teplota i tlak vzniklých plynů. Ty expandují a během pohybu pístu směrem dolů konají práci.
  4. výfuk - Píst se pohybuje směrem do horní úvrati. Výfukový ventil je otevřený. Spaliny z pracovního prostoru válce jsou vytlačovány do výfukového potrubí. Výfuk je rozdělen na dvě části. Výfuk volný - následuje ještě pře DÚ a výfuk nucený - vzniklý následkem vytlačování spalin pístem.


Odkaz pro budoucí dobré řidiče: