Dobré odpoledne, dnes je pondělí 4.3.2024, svátek slaví Stela, zítra Kazimír.

Koupě ojetého auta, automobilu - rady jak neudělat chybu při nákupu ojetiny

kupovani_koupe_ojeteho_automobilu_rady_jak_neudelat_chybu.jpgStránka popisuje nejčastější chyby při koupi používaného vozidla a rady jak se chybám vyhnout nebo jim předejít. Informuje o tom, na co si dávat pozor, zda důvěřovat inzerátům nebo malým autobazarům, píše i o prověření kupovaného vozidla, jak se bránit při koupi odcizeného vozidla nebo automobilu zatíženého leasingem. Informuje také o tom, proč je dobré si vzít automechanika k ruce při výběru ojetinky a proč je dobré si důkladně pročíst smlouvu.

___

 

1. Koupě auta na inzerát

Koupě na inzerát je nejriskantnější variantou pro pořízení ojetého vozu. Pravděpodobnost, že natrefíte na podvodníka, který tímto způsobem prodává kradené auto nebo vůz zatížený leasingem či hypotéčním úvěrem, je velmi vysoká. Jakmile se objeví takovéto problémy, pachatele mnohdy nenajde ani policie a vy přijdete nejen o auto, ale i o peníze.

Komentář této chyby:
Jestliže se vybavíte potřebnými dokumenty (kupní smlouva, předávací protokol, záznam  o technickém stavu vozidla) a máte základní znalosti jak vypadá dokumentace k vozidlu, nemůže se Vám stát, že naletíte podvodníkovi. Dále se vyvarujte nevhodného místa k uskutečnění obchodu ( různé benzínové pumpy, parkoviště atd.) Chybu uděláte, když budete důvěřovat prodávajícímu a neověříte si o vozidle informace.
Závěr:
Auto na inzerát můžete koupit, ale opatrnost je velmi důležitá.

 

 

2. Koupě v malém bazaru

Nevýhodou malých bazarů je zpravidla velmi zúžená nabídka a nedostatečné technické zázemí. Tito prodejci většinou fungují na bázi komisního prodeje, nepřebírají tedy žádné právní záruky za nabízené vozy. Ani z finančních důvodů nejsou malé bazary schopny poskytovat záruky na původ vozu či záruku vrácení peněz v případě, že byl vůz v minulosti zatížen leasingem, zástavním právem nebo hypotékou. Mnoho aut prodávaných v malých bazarech pochází z dovozu.

Komentář této chyby:
Zdůvodnění trochu nesmyslné. Nezáleží na velikosti, ale na službách a přístupu k zákazníkovi. V malém bazaru by pro Vás měl být nejdůležitější stav automobilů a autobazaru, jeho vybavané a čistota. To, že některý prodejce má místo na 20 aut neznamená, že koupit si tam auto je riziko.
Opět je nejdůležitější vědět, jak má proběhnout transakce a jaké dokumenty musí být její součástí.
Závěr:
Jestliž v malém autobazaru najdete auto, které Vám vyhovuje, neodcházejte jenom proto, že auto stojí v malém autobazaru.

 

 

3. Nedostatečné prozkoumání celkové nabídky (koupě prvního zdánlivě ideálního auta)

I ojetý vůz je pro většinu lidí poměrně významnou investicí. Rozhodně se proto vyplatí navštívit více bazarů a porovnat rozsah jejich nabídky, ceny a kvalitu prodávaných vozů i kvalitu služeb, které poskytují. Je také dobré věnovat pozornost celé nabídce daného bazaru a nespokojit se s prvním vozem, který vám prodejce nabídne.

Komentář této chyby:
Vzhledem k tomu, že internet je médium, kde můžete získat obrovské množství informací o automobilech, je nepravděpodobné, že by jste tuto chybu udělali. Na internetu je několik webů s desetitisíci prodávaných ojetých automobilů. Zde získáte vše co potřebujete. Hledáte auto a ne největší autobazar, takže hlavním kritériem pro vyhledání Vašeho auta bude auto samotné.
Závěr:
Vyberte více aut, protože na internetu auto vypadá dobře, ale skutečnost může být jiná.

 

 

4. Neprověření původu vozu

Nechcete-li přijít o své peníze, kupujte ojeté auto zásadně u firmy, jež vám vystaví písemnou doživotní záruku vrácení peněz v případě, že se kdykoli v budoucnu ukáže, že vůz byl odcizen v tuzemsku nebo v zahraničí, případně že šlo o vůz zatížený hypotékou, leasingem či zástavním právem. Zkušené firmy prověřují vozy nejenom v tuzemských, ale i v evropských databázích odcizených vozů a v databázích leasingových společností.

Komentář této chyby:
Na té záruce si prostudujte, kolik peněz Vám firma vrátí !!!! K této chybě žádné připomínky nemáme.
Závěr:
K prověření aut je zapotřebí čas. Takže, když budete požadovat několik dnů na prověření auta, prodejce podezřelého auta na Vás pravděpodobně čekat nebude.

 

 

5. Nákup "ve spěchu", bez důkladnější prohlídky auta

Na nákup ojetého vozu si udělejte čas. Máte právo na důkladnou a dostatečně dlouhou zkušební jízdu - využijte jej. Nevzdávejte se možnosti detailně si vůz prohlédnout. Solidní bazar vám umožní i prohlídku na rampě či zvedáku, protože pouze takto můžete mnohdy odhalit stopy po předchozích haváriích vozu. Máte-li tu možnost, vezměte s sebou do bazaru zkušeného automechanika, který ví, na co se při prohlídce auta zaměřit. Vždy je lepší odhalit případné vady včas, než se později s prodejcem dohadovat a dokazovat, že vůz měl skryté vady.

Komentář této chyby:
Platí v zásadě totéž co v chybě číslo 1. Jestliže zkontrolujete potřebné dokumenty (kupní smlouva, předávací protokol, záznam  o technickém stavu vozidla) a máte základní znalosti jak vypadá dokumentace k vozidlu, tak to dohadování nebude složité. Je lepší problémům předcházet.
Závěr:
Opět to chce nepospíchat, důkladně číst a jestliže autům nerozumíte, pozvat si někoho, kdo má zkušenosti.

 

 

6. Nepozorné čtení smlouvy

Než podepíšete smlouvu o koupi vozu, důkladně si ji přečtěte. Nerozumíte-li některému ustanovení, neváhejte se poradit s právníkem, vyhnete se pozdějším problémům. Jakmile je smlouva podepsána, je již pozdě rozčilovat se nad ustanoveními, s kterými nesouhlasíte.

Komentář této chyby:
Zásadní chyba. Velmi často se opakující. Takový prodejce, který je velmi dobře vyškolen Vás dokáže tak oblbnout, že si ani důležitých částí dokumentů nevšimnete.
Závěr:
Této chyby se vyvarujete nejlépe v případě, že u transakce nebudete sami. Je jedno jestli to bude člověk, který tomu rozumí. Hlavně by měl číst dokumenty s Vámi a nahlas. Opět žádný spěch a zbrklost není na místě !!  Máte-li na právníka, vezměte ho s sebou.

 

 

7. Obavy "neztrapnit se" neodborným dotazem

Nebojte se prodejce zeptat na cokoli, co se týká konkrétního vozu, smlouvy, obchodních podmínek či dalších skutečností, jež vás v souvislosti s koupí auta zajímají. Profesionál se jistě nepozastaví ani nad neodborně formulovaným dotazem, měl by naopak odpovědět tak, aby i laik vše pochopil a mohl se kvalifikovaně rozhodnout.

Komentář této chyby:
Tak jako laik budete každou odpověď odborníka těžko vyvracet.
Závěr:
Ptejte se i na to čemu nerozumíte. A do té doby než to pochopíte tak se nenechte odbýt a ptejte se.

 

 

8. Přehnaná očekávání od ojetiny

Nevýhodou nového vozu je poměrně rychlý pokles jeho hodnoty - prakticky ihned poté, co opustí své místo u prodejce, ztratí třetinu ze své ceny. U ojetého automobilu není pokles hodnoty tak dramatický, musíte však počítat s tím, že vůz nebude spolehlivý stejně jako model, jenž právě opustil brány výrobního závodu. Jednotlivé součástky auta se používáním přirozeně opotřebovávají a je tedy jen otázkou času, kdy bude potřeba ten který díl opravit nebo vyměnit.

Komentář této chyby:
Na hodnoty a poklesy nekoukejte. Jediné co je nutné si uvědomit, že za určité peníze můžete chtít pouze auto pochybné kvality.
Závěr:
Nejdůležitější je kolik má auto ujeto kilometrů. To není totéž jako kolik kilometrů má automobil na tachometru. Dejte si na to pozor ve smlouvě a dalších dokumentech !!!

 

 

9. Nedostatek hotovosti na případné opravy

Každé ojeté auto vyžaduje dodatečné investice, se stářím vozu jejich výše pochopitelně roste. Kupujete-li tedy ojeté auto, mějte v zásobě alespoň 10% z ceny vozu v hotovosti coby rezervu na případné opravy.

Komentář této chyby:
Tak to je pravda. Ty rezervy si nechat musíte, protože i nové auto potřebuje údržbu a údržba ojetého je mnohem nákladnější.
Závěr:
Je to hlavně o tom co si můžete dovolit.

 

 

10. Přecenění vlastních možností splácet leasing

Pokud se rozhodnete pro financování vozu formou leasingu, zhodnoťte reálně své finanční možnosti. Stává se občas, že zákazník bazaru neodhadne dobře svoji finanční situaci a po čase zjistí, že pravidelné leasingové splátky jsou nad jeho síly. Někteří takoví zákazníci pak zkoušejí všechny, tedy i nečestné cesty, jak se závazků vyplývajících z leasingu zbavit.

Komentář této chyby:
Tak nevím proč se zde mluví o nečestnosti. Jestliže Vám prodejce předá kalkulaci se všemi platbami, ke kterým se v případě uzavření smlouvy zavážete, tak si určitě dokážete spočítat jestli na to máte.
Závěr:
Kakulačku s sebou a počítat, kolik to vlastně za to auto zaplatíte.

 


TIP:

Nemáte aktuálně svůj vůz a potřebujete být mobilní? Autopůjčovna Praha vám pomůže.
Půjčovna aut Praha
pro příležitostné i stálé klienty. Ceny od 550Kč.