Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Poradna Otázky a odpovědi Zvětšená uzlina na krku, v tříslech, v podpaží - příčina

Sponzorované odkazy:

  • Luštitelské časopisy

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Zvětšená uzlina na krku, v tříslech, v podpaží - příčina Email
Úterý, 05. červenec 2011 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 18865x
Na těle (v třísle) jsem si našla uzlinu, která sice nebolí, ale už několik měsíců se zvětšuje. Co to může znamenat? Ilona
___
___
Zvětšující se nebolestivé uzliny mohou mít více příčin. Někdy není zvětšena ani přímo uzlina, ale její okolí (nebo se může jednat o zcela samostatné ložisko, které nemá s uzlinou nic společného), útvar pak vypadá jako zvětšená uzlina. Jsou to benigní (nezhoubné) nádory podkoží nebo tukové tkáně – lipomy, fibromy a ateromy, které se mohou samy vstřebat, nebo se při větší velikosti či obtěžující lokalizaci z kůže chirurgicky odstraňují.

Nebolestivá, ale zvětšující se uzlina ale může být i známkou nádorového bujení, nejčastěji jde o lymfomy – nádory vycházející z uzlin tvořené buňkami lymfatické tkáně. Mohou mít různou povahu od benignějších až po maligní (zhoubné) formy. Kromě lymfomů se mohou zvětšovat uzliny u určitých druhů leukémií nebo do uzliny metastazuje nádor postihující primárně některý blízký orgán (např. rakovina prsu se může rozšířit do uzlin v podpaždí, nádor močového měchýře nebo pohlavních orgánů se může šířit právě do třísel). 

Proti tomu bolestivé uzliny jsou naopak známkou probíhajícího zánětu v dané lokalizaci. Vždy je ale dobré navštívit lékaře, aby vás vyšetřil, malignitu vyloučil a nasadil adekvátní léčbu. Nebolestivé uzliny nikterak neobtěžují, pacient si jejich zvětšení proto dlouho ani nevšimne, až když začne mít i jiné průvodní jevy případného nádorového onemocnění – zvýšenou únavu, nechutenství, hubnutí apod. V pokročilých stadiích jsou příznaky z útlaku některých orgánů právě už hodně zvětšenými uzlinami.  Šance na úspěšnou léčbu se tak bohužel zužují, protože je důležité podchytit jakýkoliv nádor co nejdříve a začít ho léčit. Má rada je tedy jasná – dostavit se co nejdříve k lékaři,  který Vás odešle na realizaci biopsie a histologického vyšetření vzorku daného ložiska. Také Vám vezme vzorek krve ke stanovení biochemických hodnot a krevního obrazu. Během několika dnů tak budete znát příčinu zvětšené bolestivé uzliny.

Nebolestivá nezvětšená uzlina

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny