Dobré odpoledne, dnes je pátek 11.10.2024, svátek slaví Andrej, zítra Marcel.

Ztížené polykání, dysfagie, odynofagie - příčina, diagnostika

Poslední dobou mám pocit, že se mi hůře polyká. Při polykání mám takový tlak za hrudní kostí, docela to bolí. Čím by to mohlo být? Karel, 47 let

___
___

ODPOVĚĎ:
Rozlišujeme v medicíně dysfagii (ztížené polykání) a odynofagii (bolestivé polykání). Příčin může být více. Od ryze benigních (nezhoubných), mezi něž patří psychogenní stažení svalstva hltanu (globus hystericus – pocit cizího kulovitého tělesa v krku u psychicky predisponovaných osob) až po maligní (zhoubné) (rakovina jícnu). Věnujme se více třem příčinám  - divertiklům, zúžení jícnu a rakovině.

Divertikly jsou výchlipky sliznice jícnu, jde o jakousi „kapsu“ v jícnu, kam se rozžvýkané jídlo dostane a pak se teprve pracně dostane dál do jícnu. Mezi příznaky může patřit zápach z úst, váznoucí sousta, tlak za hrudní kostí, zvracení malého obsahu („ublinknutí“). Divertikly jsou často u starších lidí. 

Zúžení jícnu –může být způsobeno neurologickou příčinou (achalázie), zvředovatění a jizvení jícnu. Zúžení může být také způsobeno vnějším útlakem – např. zvětšenou štítnou žlázou, útlakem uzlin mediastina (mezihrudí), aneurysmatem aorty, rakovinou plic (např. bronchogenní karcinom) apod. 

Mezi nejzávažnější příčiny patří rakovina jícnu, která má komplikovaný průběh a stejně i prognózu. K oddiferencování (odlišení) příčiny Vaší dysfagie je nutné vyšetření.

Diagnostice může pomoci polykání baryové kaše na rentgenu (tzv. polykací akt), endoskopie, ultrazvuk a samozřejmě také magnetická rezonance. Takže rada je jasná – zajít k lékaři, svěřit se svými potížemi a následně absolvovat indikovaná vyšetření, která Vám lékař doporučí.