Dobrý podvečer, dnes je čtvrtek 22.2.2024, svátek slaví Petr, zítra Svatopluk.

Záznam na diktafon u soudu a povolení soudce, soudkyně

Bývalá manželka nechce, abych se stýkal s naší dcerou. Musel jsem se tedy obrátit na soud. U každého soudního jednání mně ovšem bývalá manželka hrozně pomlouvá a soudkyně to vůbec neprotokoluje. Když jsem si chtěl pořídit diktafonem nahrávku, tak mi to soudkyně dost arogantně zakázala. Jednala správně? Klára

___

ODPOVĚĎ:
Soudkyně správně nejednala a nahrávání průběhu jednání se zřejmě bojí také proto, aby nebyla usvědčena i z jiných nesprávných postupů. I soudy mají navíc od 1. července letošního roku přímo povinnost provádět zvukový nebo obrazový záznam každého jednání.

Takže můžete trvat na tom, aby nahrávka vašeho soudního jednání byla provedena i samotnou soudkyní.Při další návštěvě soudu si pozorně přečtěte poučení, které visí u dveří do každé soudní síně. Tam je uvedeno, že pořizovat zvukové záznamy z jednání je možné s vědomím soudce. Znamená to tedy, že stačí, abyste soudkyni oznámil, že pořizujete zvukový záznam. Na souhlas se jí ptát nemusíte. Ona vám to může sice zakázat, pouze ale tehdy, pokud byste tak narušoval průběh nebo důstojnost soudního jednání, tedy pokud byste třeba pobíhal s mikrofonem po jednací síni nebo vám chrčel magnetofon. Elektronický diktafon tiše ležící na stole ovšem nic nenarušuje, takže soudkyně nemá právo vám nahrávání zakazovat. Pokud by tak přesto činila, podejte na ni okamžitě námitku podjatosti a stížnost předsedovi soudu a ministerstvu spravedlnosti.