Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Poradna Otázky a odpovědi Výrůstky na páteři, osteofyty - léčba, příčina, informace

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Výrůstky na páteři, osteofyty - léčba, příčina, informace Email
Čtvrtek, 16. září 2010 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 99966x

Chtěla bych se zeptat na výrůstky v oblasti bederní páteře. Jak probíhá léčba a co je možné dělat aby se situace nezhoršovala? Dana

___
___

ODPOVĚĎ:
Výrůstky na páteři označujeme jako osteofyty. Jedná se o degenerativní změny, tedy změny „z opotřebení“ při mechanické zátěži vytvářené na páteř za života. Většinou se jedná o degeneraci chrupavčitých částí kloubu či meziobratlového spojení, to vede k lokálnímu zánětu, který zasahuje často i kost pod chrupavkou a ta právě reaguje svou přestavbou. Osteofyty jsou tedy často vlastně reparativní změny. Pokud nečiní obtíže, neřeší se. Často jde o vedlejší nález při rentgenu páteře, nález páteřních výrůstků vůbec s bolestí nemusí souviset. Záleží určitě na lokalizaci osteofytů.
Pokud rostou výrůstky směrem k páteřnímu kanálu (kde je mícha) nebo k výstupům míšních kořenů (to znamená vedou k útlaku míšních kořenů), může to způsobovat bolesti. Lépe než na rentgenu jsou osteofyty patrné při vyšetření počítačovým tomografem (CT) nebo magnetickou rezonancí (MR). Konzervativním způsobem nelze výrůstky odstranit. Pokud je k tomu indikace (výrůstky jsou velké a způsobují výrazné bolesti, případně z útlaku míšních kořenů mohou vést k oslabení hybnosti některých svalů nebo citlivosti kůže), je možné je odstranit při neurochirurgické operaci. Jako prevenci osteofytů a také jejich zvětšování, lze doporučit správnou zátěž páteře. Jakým způsobem páteř zatěžovat se dozvíte na rehabilitačním pracovišti nebo na internetu.

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny