Dobré ráno, dnes je čtvrtek 13.6.2024, svátek slaví Antonín, zítra Roland.

Vypořádání ostatních dědiců po úmrtí zůstavitelů

Manžel vlastní dům ve kterém bydleli oba jeho rodiče, kteří tam mají věcné břemeno. Když byl svobodný obýval v domě tu část, ve které měli být rodiče. Po naší svatbě se měli do této části nastěhovat. Bohužel začaly problémy a nakonec došlo k tomu, že jsme se s manželem odstěhovali.
___
___


Bylo to celkem dost vyhrocené a manžel před tím než jsme se odstěhovali napsal, že se zavazuje, že po případném úmrtí či odstěhování obou rodičů z domu, rozdělí nabytou hodnotu z domu, po odečtení jeho nákladů na údržbu domu, mezi manžela a jeho dva bratry. Jedná se teď hlavně o tento psaný závazek, je-li platný, zda ho musí dodržet, nebo jak by se dal zrušit. Rodiče se nyní odstěhovali do domu s pečovatelskou službou a manžel uvažuje o tom, že by dům prodal. Děkuji, Valérie


ODPOVĚĎ:

Záleží na tom, jak je závazek formulovaný. Jestli je koncipovaný jako smlouva ve prospěch 3. osob s odkládací podmínkou (tj. podmínka, která nastane v budoucnosti – úmrtí nebo odstěhování rodičů) mohl by být platný. Osobně si myslím, že pokud již byl Váš manžel vlastníkem domu v době vzniku závazku, nejedná se o soudem vymahatelný nárok, ale pouze o závazek morálního charakteru. A tedy ho není třeba dodržet. Bylo by vhodnější, kdybyste ten dokument vzali a předložili ho k posouzení advokátovi.


Odpověď poskytla Bezplatná právní poradna online.