Dobré ráno, dnes je pátek 29.9.2023, svátek slaví Michal, zítra Jeroným.

Výplachy pochvy u vaginálních mykóz - pomáhají nebo ne?

Mám vracejí se mi mykózy pochvy. Kamarádka mi radí, abych si po koupání dělala výplachy pochvy, ale podle jiných jsou naopak škodlivé. Jak to tedy je? Děkuji, Petra

___
___


ODPOVĚĎ:

Ženám, kterým se mykóza vrací, se doporučuje, aby si po koupání udělaly poševní výplach. Vyzkoušet můžete například přípravek AFLOVAG, který je připraven k okamžité aplikaci. Není tedy třeba se bát složité přípravy roztoku a opakovaného použití toho samého aplikátoru. Nosit ho můžete i v kabelce pro případ první pomoci, aplikovat ho můžete na toaletě nebo ve sprše. Má zklidňující účinky a snižuje překrvení i při chorobných stavech. Je volně prodejný v lékárnách.

Někdy lékaři vaginální výplachy nedoporučují, protože při hodně častém používání mohou narušit přirozenou vaginální mikroflóru. Ale pokud výplach použijete jako první pomoc při začínajících problémech, pro intimní hygienu na konci menstruace nebo jako oplach na zklidnění hráze po porodu, může jedině pomoci.

Výplach můžete použít také po pohlavním styku. Ačkoli to ve filmech neuvidíte, a i v běžném životě to mnoho lidí nedělá, doporučuji, abyste se po každém sexuálním styku osprchovali. Pochvu však v žádném případě vodou nevyplachujte. V případě potřeby použijte zmíněný originální vaginální výplach. Pitná voda není jako výplach pochvy vhodná, protože narušuje poševní rovnováhu (hlavně pH).