Dobrý podvečer, dnes je úterý 21.5.2024, svátek slaví Monika, zítra Emil.

Vliv anabolických steroidů na sex a mužské libido

Můj přítel chodí třikrát týdně do posilovny. Má krásně vymodelovanou postavu, ale stále si myslí, že potřebuje větší svaly. Začal brát nějaká anabolika a mně se zdá, že jako milenec je stále slabší a horší. Je možné, že mu svalovina ubírá "mužnou" sílu? Petra
___
___


ODPOVĚĎ:

Anabolické steroidy jsou látky odvozené od mužského pohlavního hormonu testosteronu. Jejich dlouhodobým užíváním dochází především k nárůstu svalové hmoty a proto se s nimi často experimentuje všude tam, kde je nárůst svalové hmoty žádoucí. Mají mnohé vedlejší účinky, jako například poškození jater či srdečního svalu (myokardu). Dle některých studií dochází díky blokádě tvorby přirozeného testosteronu ke snížení kvality spermatu či ke snížení libida. Tyto preparáty by se měly užívat velice opatrně a (samozřejmě) pod lékařským dohledem a zejména z léčebných důvodů.
Existuje velké množství nerizikových preparátů s podobným efektem, jako jsou nejrůznější bílkovinné a aminokyselinové produkty. Měla byste si s přítelem promluvit a zjistit, o co vlastně jde.