Příjemnou noc, dnes je středa 21.2.2024, svátek slaví Lenka, zítra Petr.

Totální endoprotéza kloubu - indikace, kritéria přidělení TEP

Ráda bych se zeptala, kdy má pacient nárok na náhradní kloub. Jaká jsou kritéria pro přidělení totální endoprotézy kloubu? Děkuji, Anna

___
___


ODPOVĚĎ:

Náhrada kloubu kloubem umělým je pacientům nabízena ve chvíli, kdy je jejich vlastní kloub poškozen úrazem nebo zánětlivým či degenerativním procesem vysokého stupně. Nejčastěji jde o artrózu kloubu, kdy její stupeň musí být 3-4.

Mezi další kritéria patří, že takové poškození pak obtěžuje pacienta v běžných denních činnostech a kloub je velmi bolestivý. Dále že se nelze se spolehnout na jeho nosnost kloub je často oteklý a naplněný výpotkem. Přitom nezáleží ani na věku pacienta. Pokud je to ptřeba, tak kloubní náhrady nevyhnou ani pacientům mladšího věku.

Zde pak samozřejmě připadá v úvahu pozdější reimplantace neboli výměna umělého kloubu, který je již opotřebovaný za nový. Reimplantace se však už provádí obtížněji a není často možné ji provádět opakovaně. Naštěstí se vyrábí stále kvalitnější náhrady (jde především o zvolený materiál), takže v budoucnu snad nebudou reimplantace vůbec dělány.