Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Poradna Otázky a odpovědi Strach ze ztráty zaměstnání v předdůchodovém věku a psychika člověka

Sponzorované odkazy:

  • Luštitelské časopisy

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Strach ze ztráty zaměstnání v předdůchodovém věku a psychika člověka Email
Středa, 22. únor 2012 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3166x

Chybí mi už jen pár let do důchodu, avšak v mé práci je to momentálně tak nejisté, že prakticky mohu skončit, kdykoliv se šéfovi firmy zachce. Je mi z toho úplně špatně, protože nevím, co bych dělala, když práce široko daleko kolem nás není žádná. S manželem nemáme ani úspory, které by nás přes tyto hrozby přenesly. V noci proto špatně spím, přes den jsem jako mátoha a z ničeho nemám  radost. Co byste mi v takové situaci mohl poradit? Děkuji, Běla

___

___

 

ODPOVĚĎ:

Ke klidnému a vyrovnanému životu je zapotřebí pocit jistoty, bezpečí a snadné orientace v prostředí. Pokud některá z těchto hodnot je ohrožena, člověk ztrácí půdu pod nohama a začíná se propadat do úzkostí.

 

Psychické potíže se netýkají jen starých

To vede k řadě problémů. V poslední době jsme svědky značného nárůstu počtu osob, které se vážně ucházejí o psychiatrickou či psychologickou pomoc. Zejména ona pracovní nejistota, možnost ztráty zaměstnání v předdůchodovém věku a nespokojenost a nejistota i v místech, kde není jisté, zda podnik či firma "přežije", to vše je velice traumatizující. Setkáváme se s mladými lidmi, kteří mají kvalifikaci, ale nejsou schopni najít adekvátní práci, aniž by měli přehnané požadavky. Vídáme muže i ženy středního věku, kteří obcházejí jedno výběrové řízení za druhým, odepisují na inzeráty, posílají žádosti, hledají na internetu, ale s přibývajícím časem ztrácejí naději a ubývá jim i energie.

 

Existenční nejistota a vliv na psychiku

Konečně přicházejí i lidé jako vy, kteří se denně probouzejí v nejistotě, zda jejich pracovní den nebude tím dnem posledním, děsí je představa, co bude dál, jak budou platit nájem a inkaso a co když nánáhodou onemocní... to vše jsou velice vtíravé a záludné obavy, způsobující potíže, jak jste je přesně popsala. Poruchy spánku, nechuť a apatie, neproživání radosti, obavy a strach. Odborníci dokážou pomoci radou i lékem. Myslím, že byste měla vyhledat specialistu, psychologa či psychiatra a pokusit se s jejich pomocí najít pevný bod a připravovat se na různé varianty vývoje.

 

Nečekejte na zázrak a zajděte k psychiatrovi

Rozhodně nemá smysl jen čekat na zázrak. Nabízí se i užití vhodných farmak, které i v malé dávce zajistí, abyste nepropadala beznaději a pomohou vám vrátit energii a odhodlání dál bojovat. Někteří lidé dělají velkou chybu, když při psychiatrické diagnóze odmítají léky, protože je to často jediná účinná pomoc.

 

Odpověděl: MUDr. Jan Cimický, pražský psychiatr

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny