Dobré ráno, dnes je čtvrtek 28.9.2023, svátek slaví Václav, zítra Michal.

Stihl bych uhnout, pokud by na mě někdo vystřelil z velké vzdálenosti?

Dobrý den, pane doktore. Četl jsem, že jste majitelem zbrojního průkazu. Chtěl jsem se zeptat, jestli náhodou nevíte, zda pokud by mě (nebo kohokoliv) někdo postřelil na vzdálenost např. 2 km, zda by bylo možné střele uhnout. Ještě by mě zajímalo, na jakou maximální vzdálenost je možné trefit cíl? Děkuji, Luděk

__
__


ODOPOVĚĎ:

Ano, jsem držitelem zbrojního průkazu skupiny A, B, E. Odpovědět na Váš dotaz je jednoduché. Ne, nestihl byste po výstřelu uhnout ani na velkou vzdálenost od zbraně a to proto, že byste střelu neuslyšel. Rána by totiž k Vaším ušim dolehla ve chvíli, kdy byste byl již postřelen. Rychlost střely je výrazně vyšší než rychlost zvuku.
Vámi uvedená vzdálenost kolem 2-3 km je mezní, pak už střela ztrácí svou kinetickou energii a v obloukovitém tvaru pak padá k zemi (vlivem odporu vzduchu). V současné době (při zohlednění rychlosti bočního větru) lze trefit cíl s kvalitní zbraní na onu vzdálenost cca 3 km. Na větší vzdálenost to ani s nejlepšími zbraněmi již možné není.
Střelbou na cíl na velké vzdálenosti se hodně zabývají v Americe, kde je mezi běžnými občany obrovské množství legálně i nelegálně držených zbraní (jde o stovky tisíc zbraní).