Dobré odpoledne, dnes je pondělí 26.2.2024, svátek slaví Dorota, zítra Alexandr.

Správné nastavení teploty klimatizace v autě kvůli zdraví

Koupili jsme si nové auto, je v něm klimatizace, máme 2 děti a mám strach, aby nebyly nastavením nevhodné teploty nemocné. Jaká by měla být teplota v autě, tedy v jeho interiéru? Děkuji, Milada

___
___

ODPOVĚĎ:
Správně nastvená klimatizace je příjemná nejenom pro posádku, jde také o významný bezpečností prvek. Řidič sedící v horké kabině se hůře soustředí, je náchylnější k podráždění či mikrospánku (to platí s přímou úměrou nad teploty 25°C v kabině automobilu). Především platí, že rozdíl mezi nastavenou vnitřní a venkovní teplotou by neměl být větší než šest stupňů Celsia. Zhruba pět minut před cílem je dobré klimatizaci vypnout a do kabiny pouštět teplý venkovní vzduch, aby ochlazené tělo neutrpělo šok při přechodu ven.

Při nesprávném používání klimatizace dochází k vysušování sliznice, často se objevuje chrapot, kašel, někdy angína. Také může docházet vlivem chladu k zatuhnutí trapézových svalů, bolestem krční páteře a hlavy, v krajním případě k zablokování páteře.
Pamatujte si pravidlo, že by neměla klimatizace být z více důvodů natočena tak, aby přímo foukala do obličeje posádce vozidla.

Klimatizace se také musí pravidelně kontrolovat, ideálně jednou ročně. Kabinové filtry se zanášejí mikroorganismy a plísněmi, takže je nutná jejich každoroční výměna.

Vyčištění klimatizace
je také možné speciálním sprejem, který se spustí (stříká sám) a při vnitřní cirkulaci vzduchu klimatizací automobilu se tato vyčistí. Kontroly technikem jsou ale nutné i z důvodu zjištění stavu klimatizačního oleje a odhalení případného úniku chladiva.