Dobrý večer, dnes je čtvrtek 18.4.2024, svátek slaví Valérie, zítra Rostislav.

Spolknutá žvýkačka - může ublížit zdraví?

Když žvýkačku dožvýkám, tak ji polknu. Slyšel jsem, že se mi mohou zalepit střeva nebo že můžu mít zánět slepého střeva. Je to pravda? Jsem na to zvyklý je polykat. Vašek. 

___

___

ODPOVĚĎ:

 

Pokud se podíváte na složení ingrediencí, ze kterých je žvýkačka tvořena, potom to všechno zní dost logicky. Také ve zdravotnických záznamech můžete najít případy, kdy taková spolknutá žvýkačka nadělal opravdu velkou paseku. 
Lékařské knihy vypráví příběh čtyř a půl letého chlapce, který byl závislý na žvýkání od doby, kdy mu byly dva roky. Než se rodiče konečně rozhodli přivézt ho k doktorovi, žvýkal tak sedm žvýkaček denně a všechny místo do odpadkového koše odkládal do svého žaludku. Samozřejmě, že polykáním lepivé substance, se mu v těle vytvořil blok, který museli doktoři vyoperovat. Ovšem takovéhle případy jsou hodně extrémní a stanou se tak třem lidem z miliónu.
Historie žvýkací gumy sahá až sedm tisíc let před Kristem. Dokládají to nálezy dehtu i s otisky zubů ze severní Evropy. Podle otisků byla i tehdy žvýkačka oblíbena především mládeží mezi šesti a patnácti lety. Později Řekové začali žvýkat pryskyřici ze stromu zvaného Řečík lentišek. Zjistili, že ten správný druh pryskyřice může vytahat nepříjemné zbytky jídla ze zubů a také částečně osvěžit váš dech. V Americe například Indiáni žvýkali pryskyřici ze smrků.
Moderní verze žvýkačky vznikla vlastně laboratorním omylem. Původně bylo v plánu z latexu vytékajícího ze stromů v Yucatánu vyrobit gumu, ze které by se mohly vyrábět pneumatiky. V tomto ohledu ale plán zcela ztroskotal. Namísto toho vynálezce Thomas Adams zjistil, že materiál je nerozpustný ve vodě, ovšem co ho přimělo začít hmotu žvýkat, je ve hvězdách. V každém případě si nechal svůj objev patentovat v roce 1871. Až firma Wrigley’s zvolila tu správnou reklamní kampaň a udělala ze žvýkačky hit.
Od té doby pravděpodobně bylo spolknuto mnoho žvýkaček různých druhů a příchutí, je ale značně nepravděpodobné, že by se nám usazovaly v systému. 

Správná odpověď na Váš dotaz zní, že moderní žvýkačky již jsou vyrobené tak, aby se při polknutí rozpustily již v žaludku, tzn. do střev se celistvá žvýkačka nedostane a k červovitému výběžku slepého střeva už vůbec ne. 

 

Při hromadném polknutí žvýkaček více osobami by proto nikdy nemělo dojít k takovéto situaci ;) 

spolknuta-zvykacka-muze-ublizit-zdravi

spolknuta-zvykacka-muze-ublizit-zdravi