Příjemnou noc, dnes je neděle 23.6.2024, svátek slaví Zdeňka, zítra Jan.

Společná závěť manželů - je možné ji sepsat nebo ne

Žijeme s manželem a máme společné vlastnictví. Máme dvě plnoleté a samostatně žijící děti. Je možné ustanovit v závěti, že společné vlastnictví při úmrtí jednoho z manželů přejde pouze na druhého manžela a teprve po jeho smrti bude rozděleno mezi potomky?
___
___


Nebo je možné podmínit případný nepominutelný dědický podíl potomků tím, že manžel zemřelého bude oprávněn k užívání společného majetku manželů až do své smrti bez možnosti vynucení prodeje nemovitosti či vyplacení dědického podílu? Děkuji, Růžena


ODPOVĚĎ:

Závěť, ve které byste opominuli zcela záměrně své potomky a znepřístupnili jim dědictví nedoporučuji. Kdyby závěť byla napadena, bylo by s velkou pravděpodobností napadení uznáno oprávněným a závěť prohlášena za neplatnou. Vaše děti jsou totiž neopomenutelní dědicové.
Lepší bude závěť s věcným břemenem ve prospěch druhého manžela. Podotýkám, že závěť nemůžete sepsat s manželem společnou, ale každý svou. Doporučila bych i vyhledat notáře a závěť nechat sepsat ve formě notářského zápisu – přece jenom jde o budoucí bydlení jednoho z vás, což je podstatné. Notář poté uloží sepsanou závěť v Registru závětí.


Odpověď poskytla Bezplatná právní poradna online.