Příjemnou noc, dnes je středa 17.4.2024, svátek slaví Rudolf, zítra Valérie.

Rady jak otěhotnět

Rozhodli jsme se s manželem pořídit si miminko, ale řešíme jednu otázku. Manžel je toho názoru, že čím víc pokusů v jednom měsíci (vč. plodných dnů), tím větší šance na oplodnění. Ráda bych věděla, když již vajíčko bude oplodněno, zda ho další pokusy nemohou ohrozit. JarkaODPOVĚĎ:
Početí je poměrně složitý děj. Zatímco spermie v těle ženy přežijí i 48 hodin, vajíčko přežívá od ovulace jen pouhých 12-18 hodin. Vše musí být proto dobře načasované. Jak asi víte, k ovulaci dochází kolem 13.-14. dne cyklu, ke zjištění zda došlo k ovulaci vám může pomoci měření tzv. bazálních teplot. Váš manžel má pravdu v tom, že vyšší frekvence nechráněného pohlavního styku zvyšuje i pravděpodobnost otěhotnění. Další faktory, které zvyšují pravděpodobnost otěhotnění jsou orgasmus ženy při ejakulaci muže (a to tím, že se při orgasmu mechanicky namáčí děložní čípek ženy), pomoci má i misionářská poloha s podloženým zadečkem. Po pohlavním styku pomůže, když si žena zvedne nohy (např. vleže opře o stěnu), odvážnější žena může udělat na několik minut tzv. svíčku (stojka na hlavě).

Co se týče pohlavního styku, vaše obavy jsou zbytečné. Ke splynutí vajíčka a spermie dochází ve vejcovodu, zygota (tedy oplodněné vajíčko) potom již sestupuje do dělohy. Mechanické (styk) ani chemické vlivy (další dávka spermatu a tím i změna pH) nemají v zásadě vliv na uhnízdění zygoty v děloze (tzv. nidaci).