Dobré ráno, dnes je úterý 27.2.2024, svátek slaví Alexandr, zítra Lumír.

Průjem na dovolené - prevence průjmů a léčba

Chystáme se s partnerem na dovolenou do Egypta. Slyšela jsem od několika lidí, že nás tam může postihnout nepříjemné střevní onemocnění s průjmy. Jak se ho máme vyvarovat, případně jakou léčbu zvolit? Irena

___
___

ODPOVĚĎ:
Příčinou cestovních průjmů je nejčastěji infekce, zejména určité kmeny bakterie E-coli. U většiny postižených trvají potíže jen několik dní a samy odezní, ale průběh může být i těžší a delší.  Základem léčby je dostatečná hydratace - dostatečný přísun tekutin obsahujících cukr a minerály (omezovat při průjmu pití je závažná chyba!). Při lehčích formách lze použít léky tlumící střevní peristaltiku, např. Loperamid (preparát Imodium). U těžších stavů, s trváním delším než tři dny, a při horečkách, jsou předepisována antibiotika.

Při průjmu se doporučují jogurty, event. také probiotika, preparáty upravující střevní bakteriální mikroflóru (přípravků je více, poradí vám v lékárně). Prevencí je pít jen originálně zabalené tekutiny, eventuálně převařenou vodu, nenechávat si dávat led do nápojů, jíst dobře tepelně zpracované pokrmy, ovoce jen v případě, že si je sami oloupete.