Dobré dopoledne, dnes je středa 17.4.2024, svátek slaví Rudolf, zítra Valérie.

Promlčení dluhu, závazku, pohledávky - informace

Ještě z doby, kdy jsem byla vdaná za předchozího manžela (prosinec 2002) existuje notářsky ověřená smlouva o půjčce na částku 600.000 Kč - které jsem vlastně tenkrát v té době půjčovala příteli (dnes manžel) tuto částku. Co se týká navrácení peněz - ve smlouvě je uvedeno, že půjčka bude vrácena do 1 měsíce od vyzvání k vrácení. Ale nevím jak s tím dnes naložit, když jsem jeho manželka.

___
___


Na této smlouvě jsem tehdy trvala, protože jsem se rozváděla a měla dvě dcery. Ale pak jsem se za tohoto člověka provdala (rok 2003) a na další částky 200.000 Kč a 220.000 Kč už smlouvy o půjčce nemám. Všechny tyto peníze jsem si přinesla do současného manželství z předchozího vztahu. Takže nevím, jak se na to nahlíží. Jestli sňatkem s druhým manželem už nespadaly do SJM. Děkuji a doufám, že dostanu zpět alespoň nějaké peníze, Vlaďka


ODPOVĚĎ:

Mám pro Vás špatnou zprávu - dluh je již promlčený. Pokud ve smlouvě nemáte datum splatnosti, ale splatnost je určena způsobem, který jste uvedla, znamená to, že počátek promlčecí doby začíná prvním dnem po poskytnutí půjčky, protože to je zároveň první den, od kterého můžete počítat lhůtu (ve Vašem případě měsíc) pro zaplacení půjčené částky. Takže pokud jste dluh chtěla vymáhat, bylo třeba abyste určila den splatnosti dříve než po osmi letech.
Samozřejmě žalobu na zaplacení dané částky i s úroky podat můžete, ale je víc než pravděpodobné, že si advokát Vašeho manžela všimne marného uplynutí promlčecí lhůty, promlčení namítne a Vaše žaloba bude zamítnuta a nárok bude soudně nevymahatelný.


Odpověď poskytla Bezplatná právní poradna online